Бројот на загинати во поплавите во Пакистан достигна речиси 1.200      Фото: АА

Други 27 лица, меѓу кои 8 деца, загинаа во различни незгоди предизвикани од дожд и поплави низ Пакистан во изминатите 24 часа, со што вкупниот број на загинати достигна 1.191, според официјалната статистика објавена денеска.

Во врска со последните жртви, 15 биле пријавени од јужен Синд, една од Пенџаб, 7 од Кајбер Пахтунхва и 4 од областа Белуџистан.

Вкупно 399 деца и 246 жени ги загубија животите, додека 3.641 лице беа повредени од средината на јуни, според Националната управа за управување со катастрофи на земјата (NDMA).

„Над 33 милиони Пакистанци во 80 подрачја низ земјата се погодени од тековните дождови и поплави“, соопшти НДМА.

Постојаните дождови и поплави веќе уништија голем дел од инфраструктурата и земјоделските површини низ целата земја, вклучително и десетици илјади куќи, патишта и мостови, и однесоа речиси милион животни.

Според НДМА, досега 468.030 луѓе се префрлени во засолништата, а 118.247 луѓе се евакуирани од најпогодените области.

Големите поплави оштетија и над 1,1 милион куќи, додека целосно се уништени 372.823 куќи. Загинаа и околу 731.818 животни.

Во меѓувреме, продолжи и хуманитарната помош за поддршка на Пакистан во овие разорни поплави.

Синоќа уште еден турски авион со помош слета на Меѓународниот аеродром „Џина“, Карачи.

Турскиот генерален конзул Џемал Сангу заедно со претставници на Министерството за надворешни работи и на НДМА го пречекаа турскиот авион.

„Може да се забележи дека досега седум авиони од Туркије слетаа во Пакистан со помош за погодените од поплавите“, рече Асим Ифтихар, портпарол на Министерството за надворешни работи.

„Пакистан е благодарен на Владата и народот на Туркије за нивната поддршка и солидарност во овој тежок час на потреба“, рече тој во изјавата.

AA
Популарни