ЕУ: Косово и Србија не преземаат чекори за намалување на тензиите / Photo: AA

ЕУ денес ги критикуваше Косово и Србија дека не преземаат чекори за намалување на тензиите и предупреди на санкции доколку Белград и Приштина продолжат да ги ескалираат наместо да ги нормализираат односите во согласност со договорот постигнат со посредство на блокот.

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, даде изјава за очекувањата на блокот како продолжение на минатонеделната средба со косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ, со која не е постигнат напредок.

Борел ги критикуваше Србија и Косово за „недостигот на напредок“ во „деескалацијата на тензиите на северот на Косово“ и посочи дека „досега преземените чекори остануваат недоволни, а безбедносната ситуација на север останува напната“.

Тој го повика Косово да одржи предвремени локални избори за да се смират тензиите, ги охрабри косовските Срби да учествуваат во изборниот процес и ја повика Србија конструктивно да се ангажира.

Борел истакна дека неодамнешните потези на Косово, како што се наредбите за иселување, експропријациите и употребата на специјални сили за локални полициски должности, се против владеењето на правото и ризикуваат да предизвикаат дополнителни тензии.

Тој рече дека „српското блокирање на енергетскиот патоказ, како и другите обиди не се во согласност“ со договорот за нормализирање на односите постигнат со посредство на ЕУ.

Борел ги повика двете страни да започнат со спроведување на договорот и нагласи дека „работата за формирање на Заедницата на општините со српско мнозинство треба да започне без натамошно одлагање или предуслов“.

Тој објасни дека „ЕУ е подготвена да ги укине“ санкциите што му беа наметнати на Косово во јуни „во случај на напредок во исполнувањето на постојните барања“, но предупреди дека блокот може да „процени понатамошни мерки кон двете страни, доколку е потребно“.

Договорот што Курти и Вучиќ го постигнаа во март, меѓу другите точки, го вклучува и признавањето на Косово како независна држава од Србија, што високите српски функционери веднаш потоа го отфрлија.

Тензиите на северот на Косово се зголемија во мај по општинските избори во областите каде што доминираат етнички Срби, по што НАТО одлучи да распореди уште 700 војници во мировната мисија КФОР, откако 93 негови војници беа повредени.

Започнат во 2011 година, Дијалогот Белград-Приштина предводен од ЕУ има цел да ги нормализира односите меѓу двата балкански соседа и да најде заемно прифатливо решение за споровите во рамките на правно обврзувачки договор.

AA
Популарни