Фидан: Анкара очекува Израел сериозно да ги сфати предупредувањата за Рафах / Photo: AA

Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан денес изјави дека Анкара очекува Израел да ги земе предвид предупредувањата на глобалната заедница против каков било напад врз градот Рафах, во јужниот дел на Појасот Газа.

„Меѓународната заедница се собра, упатувајќи предупредувања до Израел, особено повикувајќи да не се случи каков било напад врз Рафах. Има многу сериозни предупредувања и очекуваме Израел да ги земе предвид овие предупредувања“, рече Фидан на прес-конференцијата со грузискиот колега Илија Дарчиашвили во Анкара.

Фидан рече дека Туркије вложува значителни напори, особено во областа на помошта за Газаните и дека тесно соработува со Египет по ова прашање.

Турската Црвена полумесечина, агенцијата за катастрофи АФАД и невладините организации се ангажирани во напорите за хуманитарна помош под координација на Министерството за надворешни работи, рече тој, но жали за ограничувањата на дневната количина помош што може да влезе во блокираната енклава.

„Работиме со меѓународната заедница за да истражиме начини за зголемување на количината помош“, рече Фидан.

Од прекуграничниот упад на палестинската група Хамас на 7 октомври, при што загинаа околу 1.200 луѓе, во израелската офанзива врз Газа убиени се повеќе од 28.000 луѓе и се предизвика масовно уништување и недостиг на неопходни работи.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), кој во привремената одлука овој јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејства и да преземе мерки за да гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

Сега Израел објави планови за копнена инвазија врз Рафа, каде што се засолнети повеќе од еден милион луѓе, при што светските лидери го зголемуваат притисокот да се откаже од офанзивата.

Во меѓувреме јужноафриканската Влада побара од МСП да ја разгледа интервенцијата во планираните воени операции на Израел во палестинскиот град.

- Месхетските Турци, односи Азербејџан-Ерменија, дипломатија

Турскиот министер за надворешни работи, зборувајќи за присилната депортација на Месхетските Турци од Грузија во 1944 година, го повтори очекувањето од Тблиси за нивно враќање.

„Уште еднаш ја нагласив поддршката што ја очекуваме од нив за враќањето на нашите сонародници, Месхетските Турци, во нивната татковина во Грузија“, рече Фидан, додавајќи дека Дарчиашвили ја споделил со него правната рамка и конструктивните ставови на Грузија како Влада во овој поглед.

Тој рече дека го оцениле развојот на настаните во регионите на Абхазија и Јужна Осетија и го изразиле ставот на Туркије за решавање на прашањата во рамките на суверенитетот, територијалниот интегритет и меѓународно признатите граници на Грузија.

Според Фидан, тие разговарале и за мировниот процес меѓу Азербејџан и Ерменија и ја повториле заедничката желба Кавкаскиот Регион што поскоро да постигне стабилност.

„Заемно ја истакнавме нашата поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на Украина уште еднаш. Се вклучивме во размена на идеи за тоа што може да се направи за да се стави крај на оваа војна со праведен мир заснован врз меѓународното право“, додаде Фидан.

Тој рече дека Анкара ќе учествува на тридневната Минхенска безбедносна конференција што започнува во петок, а подоцна и на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20 во Рио де Жанеиро, Бразил. Тој потсети и на Форумот за дипломатија во Анталија, кој е закажан од 1 до 3 март.

„Во следните две недели Туркије ќе продолжи интензивно да се занимава со дипломатски активности“, рече тој.

AA
Популарни