Тој нагласи дека Хамас позитивно одговорил на предлогот и покрај реакциите на Израел / Photo: AA

Членот на политичкото биро на движењето Хамас, Осама ал-Хамдан, рече дека во нивниот предлог за прекин на огнот во Газа, тие побарале Египет, Катар, Турција, Русија и Обединетите нации да бидат гаранти на каков било договор.

На прес-конференција во канцеларијата на Хамас во Бејрут, Ал-Хамдан ги разјасни деталите од договорот за размена на затвореници и прекин на огнот што Хамас и го достави на израелската влада преку земјите посредници.

Тој посочи дека Хамас работи на постигнување сеопфатен и целосен прекин на огнот.

„Хамас даде предлози за испраќање помош, ставање крај на варварските напади врз беспомошни цивили, вклучително и деца, жени и постари лица, обезбедување безбедно засолниште за раселените луѓе, како и започнување со обнова и укинување на блокадата на Газа и размена на затвореници“, рече Ал Хамдан.

Тој нагласи дека Хамас позитивно одговорил на предлогот и покрај реакциите на Израел, кој ги негира дури и најосновните човекови права на палестинскиот народ.

Ал Хамдан рече дека Израел упорно дава изјави дека ќе продолжи со нападите врз Газа.

Потсетувајќи се на неодамнешната изјава на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со можниот договор, Ал-Хамдан рече дека Нетанјаху нема да ја повлече својата војска од Газа и нема да ги ослободи Палестинците од затвор.

„Во нашиот предлог за прекин на огнот во Газа, побаравме Египет, Катар, Турција, Русија и ОН да бидат гаранти во сите видови договори“, рече Ал-Хамдан.

AA
Популарни