Kинески министер за надворешни работи, Ванг Ји      Фото: Ројтерс 

Кина ги повика Соединетите Американски Држави (САД) позитивно да му одговорат на Иран за продолжување на усогласеноста со Заедничкиот сеопфатен акционен план (ЈСПOA), за кој велат дека е историски Договор за нуклеарната програма со Техеран, кој е блокиран.

Инсистирајќи на дипломатски напори за ставање крај на безизлезната состојба, кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, рече:

„Американската страна треба сериозно да ги препознае своите одговорности и позитивно да одговори на разумните барања на иранската страна.“

Неговите коментари дојдоа за време на телефонскиот разговор со неговиот ирански колега Хусеин Амир-Абдолахиан.

Амир-Абдолахиан му рекол на Ванг дека САД се „главната пречка со која се соочуваат сегашните преговори“ за историскиот договор, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи.

„Малтретирачкото однесување на САД е главната пречка со која се соочуваат тековните преговори“, истакнал Амир-Абдолахиан за продолжувањето на усогласеноста со ЈСПOA.

Претходно истиот ден, Амир-Абдолахиан, за време на заедничката прес-конференција со неговиот руски колега Сергеј Лавров, го повика Вашингтон да биде реален за постигнување договор за заживување на историскиот договор.

„Иранската страна цврсто ќе ги штити своите национални интереси и исто така е цврсто посветена на решавање на разликите преку преговори со цел да се постигне договор на поскорашен датум“, му кажал иранскиот министер за надворешни работи на Ванг.

„Техеран“, додал Амир-Абдолахиан, „ја цени конструктивната улога што Кина ја игра за иранското нуклеарно прашање.“

Разговорите за заживување на договорот се закочени поради клучните несогласувања меѓу Техеран и Вашингтон, вклучително и симнувањето од листата на иранскиот корпус на Исламската револуционерна гарда.

Уверувајќи го во цврстата поддршка на Иран за прашања поврзани со основните интереси на едните и другите, Ванг на највисокиот ирански дипломат му рече дека Кина „не одобрува какви било неконструктивни потези кои водат до спирала на ескалација на ситуацијата“.

„Сите страни треба да продолжат да ја поддржуваат правилната логика на доброто и погрешното и континуирано да промовираат постигнување договор преку дипломатски напори“, рече Ванг, мислејќи на Договорот за нуклеарната програма.

Тој додаде и дека „Пекинг се противи на политизацијата на работите на Меѓународната агенција за атомска енергија [IAEA] и го поддржува решавањето на отворените прашања преку дијалог и соработка меѓу ИАЕА и иранската страна.“

AA
Популарни