Макрон упати поддршка за Украина на церемонијата по повод 80-годишнината од почетокот на истоварувањето на сојузниците во Нормандија на која присуствуваа многу светски државници / Photo: AA

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на церемонијата по повод 80-годишнината од почетокот на истоварувањето на сојузниците во Нормандија, Денот Д, рече дека Франција и нејзините сојузници стојат покрај Украина за време на војната против Русија.

„Тука сме и нема да ослабиме“, рече Макрон на церемонијата на која присуствуваа и украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговата сопруга, како и американскиот претседател Џозеф Бајден.

Макрон ги повика и сојузниците да ја покажат храброста на ветераните од Втората светска војна.

„Кога ќе видиме како војната се враќа на нашиот континент, кога ќе видиме луѓе кои ги доведуваат во прашање вредностите за кои се боревме, кога ќе ги видиме оние кои сакаат насилно да ги променат границите со препишување на историјата да застанеме достоинствено и да ги погледнеме оние што слетаа овде. Да ја имаме нивната храброст“, рече францускиот претседател.

Тој посочи дека присуството на украинскиот лидер докажува дека е неопходно западните сојузници да покажат храброст.

Макрон им се заблагодари на присутните ветерани и на тројца американски војници од Втората светска војна им додели Легија на честа, највисокиот француски орден за заслуги.

Покрај Макрон, Зеленски и Бајден, церемонијата во северозападниот дел на Франција, заедно со 2.000 гости, беа и британскиот крал Чарлс Трети и британскиот премиер Риши Сунак.

TRT Balkan / агенции
Популарни