Францускиот претседател стро ја осуди одлуката на Израел да заземе осум илјади хектари земја на окупираниот Западен Брег / Photo: AA

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека присилното отстранување на Палестинците од Рафа ќе биде воено злосторство.

Во соопштението од Елисејската палата се вели дека Макрон телефонски разговарал со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Макрон за време на разговорот рече дека Париз планира да поднесе предлог за резолуција до Советот за безбедност на Обединетите нации за да се обезбеди „непосреден и траен прекин на огнот“ во Газа.

Тој, исто така, истакна дека присилното отстранување на Палестинците од Рафа би претставувало воено злосторство според меѓународното право.

Тој повика на итно отворање на сите гранични премини за да може хуманитарната помош да стигне до Газа.

Покрај тоа, тој остро ја осуди одлуката на Израел да заземе осум илјади хектари земја на окупираниот Западен Брег.

Израелската администрација веќе подолго време вели дека ќе изврши копнен напад врз Рафах, каде што се засолниле околу 1,5 милиони Палестинци.

Меѓународната заедница го повикува Израел да не го преземе овој чекор, наведувајќи дека копнениот напад врз Рафах ќе има сериозни последици.

Најмалку 32.333 Палестинци се убиени во израелската офанзива на Појасот Газа од 7 октомври 2023 година, соопшти денес Министерството за здравство на Газа. Во соопштението на Министерството се наведува дека во нападите се повредени 74.694 Палестинци.

Израел започна смртоносна воена офанзива на Појасот Газа по прекуграничниот напад на Хамас на 7 октомври.

По обвинението за геноцид што го поднесе Јужноафриканската Република, Меѓународниот суд на правдата на 26 јануари пресуди дека Израел мора да се воздржи од какви било активности поврзани со убивање, напади и уништување на жителите на Газа и да ги преземе сите мерки за да спречи геноцид.

AA
Популарни