Најмалку 60 загинати мигранти во Средоземно море

Најмалку 60 загинати мигранти во Средоземно море

Загинатите биле на пат кон Италија. Дваесет и пет лица биле спасени.
Двајца преживеани биле медицински евакуирани / Photo: AA Archive

Најмалку 60 мигранти загинаа во Средоземното Море на пат кон Италија, објавија денеска италијанските медиуми.

Според државната новинска агенција АНСА преживеаните, кои беа спасени од хуманитарниот брод Океан Викинг по неколкудневна пловидба во Централниот Медитеран, тврдат дека најмалку 60 луѓе загинале за време на патувањето. Како и дека една жена и најмалку едно дете се меѓу жртвите.

Дваесет и пет лица беа спасени и тие изјавија дека испловиле од западниот либиски град Завија.

АНСА соопшти дека двајца преживеани биле медицински евакуирани од италијанската крајбрежна стража откако изгубиле свест и биле пренесени во болница во Сицилија.

TRT Balkan / агенции
Популарни