Студенти од Колумбија развиле транспарент на кој пишува „Сала Хинд“, во знак на Хинд Раџаб, 6-годишно девојче убиено од израелските сили / Photo: AA

Пропалестинските демонстранти на Универзитетот Колумбија окупираа зграда во кампусот во Њујорк, а администрацијата го ограничи пристапот само на студентите кои живеат таму и на вработените.

Универзитетската администрација издаде дисциплински мерки и иницираше суспензија на некои студенти откако пропалестинските демонстранти одбија да ги напуштат кампусите во кампусот основан во знак на солидарност со Газа до 14 часот. рок во понеделник.

Група студенти влегоа во историската зграда на Хамилтон Хол лоцирана во централниот кампус на универзитетот доцна во понеделникот навечер.

Некои студенти го блокираа главниот влез и извикуваа слогани „Слободна Палестина“. Студенти од Колумбија развиле транспарент на кој пишува „Сала Хинд“, во знак на Хинд Раџаб, 6-годишно девојче убиено од израелските сили.

Универзитетот објави во раното утринско известување дека пристапот до кампусот Морнингсајд е ограничен на студентите кои живеат таму и на вработените кои обезбедуваат основни услуги.

Колумбија вчера почна да ги суспендира пропалестинските студентски активисти кои одбија да го отстранат протестниот камп во кампусот во Њујорк, откако преговорите за прекин на протестите пропаднаа.

Претседателката на Универзитетот, Немат Минуше Шафик, објави дека неколкудневните преговори меѓу студентските организатори и лидерите на универзитетот не доведоа до отстранување на десетици шатори поставени од студентите за да го изразат своето противење на израелската војна во Газа.

Пресметката со демонстрантите во Колумбија, во центарот на протестите поврзани со Газа што ги зафатија колеџските кампуси низ САД во последните неколку недели, се случи во исто време кога полицијата на Универзитетот во Тексас во Остин, исто така, уапси десетици студенти на пропалестински митинг.

Колумбија испрати писмо во понеделник наутро предупредувајќи дека студентите кои нема да го напуштат кампусот до 14 часот и ќе потпишат формулар со кој ветуваат дека ќе ги почитуваат правилата на универзитетот, ќе се соочат со суспензија и одземање на семестарот.

„Почнавме да ги суспендираме студентите како дел од следната фаза од напорите за обезбедување безбедност на нашиот кампус“, рече Бен Чанг, портпарол на универзитетот, на брифингот во понеделникот вечерта.

„Шаторите создадоа непожелна средина за многу наши еврејски студенти и наставен кадар и бучава што ги попречува предавањата, учењето и подготовките за завршните испити“, рече Чанг.

Претходно, Шафик рече дека Колумбија нема да се одрекне од финансирањето поврзано со Израел, клучно барање на демонстрантите. Наместо тоа, понуди инвестиции во здравството и образованието во Газа и потранспарентни директни инвестиции во Колумбија.

Демонстрантите ветија дека ќе останат во кампусот на Менхетен додека Колумбија не исполни три барања: промена на инвестициите, транспарентност во финансиите на универзитетот и амнестија за студентите и дисциплинираните факултети за нивната улога во протестите.

„Тие одвратни тактики за исплашување не значат ништо во споредба со смртта на повеќе од 34.000 Палестинци. Нема да мрднеме додека Колумбија не ги исполни нашите барања или додека не не преселат насилно“, рекоа лидерите на студентската коалиција во Колумбија во изјавата прочитана на прес-конференција по истекот на рокот.

TRT Balkan / агенции
Популарни