Колумбија нема да се одрекне од финансирањето поврзано со Израел, клучно барање на демонстрантите / Photo: AA

Универзитетот Колумбија во понеделникот почна да ги суспендира пропалестинските студентски активисти кои одбија да го растурат протестниот камп на кампусот во Њујорк, откако престижната институција објави ќор-сокак во разговорите за ставање крај на поларизирачките демонстрации.

Претседателката на Универзитетот, Немат Минуше Шафик, објави дека неколкудневните преговори меѓу студентските организатори и лидерите на универзитетот не доведоа до отстранување на десетици шатори поставени од студентите за да го изразат своето противење на израелската војна во Газа.

Пресметката со демонстрантите во Колумбија, во центарот на протестите поврзани со Газа што ги зафатија колеџските кампуси низ САД во последните неколку недели, се случи во исто време кога полицијата на Универзитетот во Тексас во Остин, исто така, уапси десетици студенти на пропалестински митинг.

Колумбија испрати писмо во понеделник наутро предупредувајќи дека студентите кои нема да го напуштат кампусот до 14 часот и ќе потпишат формулар со кој ветуваат дека ќе ги почитуваат правилата на универзитетот, ќе се соочат со суспензија и одземање на семестарот.

„Почнавме да ги суспендираме студентите како дел од следната фаза од напорите за обезбедување безбедност на нашиот кампус“, рече Бен Чанг, портпарол на универзитетот, на брифингот во понеделникот вечерта.

„Шаторите создадоа непожелна средина за многу наши еврејски студенти и наставен кадар и бучава што ги попречува предавањата, учењето и подготовките за завршните испити“, рече Чанг.

Претходно, Шафик рече дека Колумбија нема да се одрекне од финансирањето поврзано со Израел, клучно барање на демонстрантите. Наместо тоа, понуди инвестиции во здравството и образованието во Газа и потранспарентни директни инвестиции во Колумбија.

Демонстрантите ветија дека ќе останат во кампусот на Менхетен додека Колумбија не исполни три барања: промена на инвестициите, транспарентност во финансиите на универзитетот и амнестија за студентите и дисциплинираните факултети за нивната улога во протестите.

„Тие одвратни тактики за исплашување не значат ништо во споредба со смртта на повеќе од 34.000 Палестинци. Нема да мрднеме додека Колумбија не ги исполни нашите барања или додека не не преселат насилно“, рекоа лидерите на студентската коалиција во Колумбија во изјавата прочитана на прес-конференција по истекот на рокот.

Стотици демонстранти, од кои многумина носеа традиционални палестински шамии, маршираа околу работ на кампот извикувајќи: „Објавете! Отфрлете! Нема да застанеме, нема да се одмориме“.

Шафик се соочи со бес од многу студенти, наставници и надворешни набљудувачи затоа што ја повикаа полицијата во Њујорк да го расчисти протестниот камп пред две недели.

По повеќе од 100 апсења, студентите повторно изградија шаторски камп на тревникот окружен со жива ограда во просториите на универзитетот неколку дена по полициската акција на 18 април.

Оттогаш, студентите на десетици кампуси од Калифорнија до источниот брег поставија слични кампови за да го покажат гневот поради операцијата на Израел во Газа и она што тие го гледаат како соучесништво на нивните универзитети во неа.

TRT Balkan / агенции
Популарни