Двајца студенти штрајкуваат со глад од четвртокот

Полицијата интервенираше на Универзитетот Саенс По во Париз рано во вторникот за да ги растера студентите кои протестираа против одлуката на училишната администрација да не ги прекине своите академски партнерства со израелските универзитети. Двајца студенти беа уапсени околу 9.30 часот . „Тие беа приведени во полиција поради бунт и учество во демонстрации додека ги криеја своите лица на собир и покрај повиците да се разотидат“, изјавија од канцеларијата на париското обвинителство за локалните медиуми. Учениците повторно се собраа попладне за да го осудат апсењето на нивните соученици, извикувајќи „Полиција насекаде, нема правда“ и „Ослободете ги нашите врсници“. Држејќи транспаренти на кои пишуваше „Рафах, сите очи во тебе“, околу 20 студенти од Универзитетот Сорбона се приклучија на протестот за да ги потврдат своите заеднички барања и да го осудат бомбардирањето на градот во јужниот дел на Газа од претходната ноќ од страна на израелската армија. Дошло до судири меѓу студентите и полицијата која барала да си заминат. Некои студенти потврдија за Анадолу дека двајца студенти штрајкуваат со глад од четвртокот.

AA
Популарни