Страшното злосторство извршено во Москва е чин на заплашување, рече Путин / Photo: Reuters

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека засега нема знаци за вмешаност на Украина во минатонеделниот вооружен напад во концертната сала „Крокус Сити Хол“ во Красногорск, предградие на Москва, во кој загинаа најмалку 139 лица, а над 180 се повредени.

„Знаеме дека злосторството е извршено од рацете на радикални исламисти чија идеологија, исламски свет, се бори со векови. Но, гледаме и дека САД, преку различни канали, се обидуваат да ги убедат своите сателити и другите земји во светот дека според нивните разузнавачки податоци, наводно нема трага од Киев во терористичкиот напад во Москва, дека крвавиот терористички напад е извршен од следбеници на исламот, припадници на организацијата ДАЕШ забранета во Русија“, рече Путин.

Истакнувајќи дека Москва знае „чии раце го извршиле ова злосторство“, тој рече дека Русија сака да знае „кој е клиентот“.

„Треба да се одговорат поконкретни, професионални прашања“, рече Путин, додавајќи дека „страшното злосторство“ извршено во Москва е „чин на заплашување“. „Прашањето што се поставува овде е кој има корист од ова? Ова злосторство можеби е само алка во цела низа обиди на оние кои се во војна со нашата земја од 2014 година од рацете на неонацистичкиот режим во Киев. А нацистите, како што е добро познато, никогаш не се двоумеле да ги употребат највалканите и најнехумани средства за да ги постигнат своите цели“, рече рускиот претседател.

„Покрај тоа, денес, кога нивната рекламирана контраофанзива целосно пропадна, тоа сите го признаваат и не е спорно. Руските вооружени сили ја држат иницијативата по целата линија на борбен контакт, а сите мерки што ги презема непријателот за стабилизирање на фронтот не носат успех.“

„Оттука и обидите да се влезе и да се добие и стапка од нашите погранични територии. Гранатирање, вклучително и користење на повеќеракетни лансирни системи, на мирни населби, цивилни објекти, вклучително и енергетска инфраструктура, во обид да се извршат ракетни напади на Кримскиот мост или на самиот полуостров“, додаде тој.

„Крвавите акти на заплашување како што е терористичкиот напад извршен во Москва сосема логично се вклопуваат во оваа серија. Целта, како што веќе реков, е да се сее паника во нашето општество и во исто време да се покаже на нашето население дека не е сè изгубено за режимот во Киев“, рече тој.

„Треба само да ги следите наредбите на вашите западни куратори, да се борите до последниот Украинец, да ги извршувате командите од Вашингтон и да усвоите нов закон за мобилизација, и секако, да создадете нешто како Хитлеровата младина во ново издание“, додаде Путин.

Тој рече дека оние кои го поддржуваат режимот во Киев сакаат да избегнат соучесништво во тероризмот и да се сметаат за спонзори на такви дела, но сепак бројни прашања остануваат неодговорени.

AA
Популарни