Коментирајќи ги заканите кон Карлсон, Путин рече дека „сè е можно во денешна Америка“, потсетувајќи на судбината на Џулијан Асанж / Photo: AA

Коментирајќи ги реакциите на Запад на неговото интервју со американскиот новинар Такер Карлсон во телевизиско шоу, рускиот претседател Владимир Путин рече дека е добро што западните политичари го гледале интервјуто, но жално е што неговите зборови се извртуваат.

„Русија требаше порано да започне активни акции во Украина, но долго време се обидуваше да го реши конфликтот по мирен пат и се потпираше на чесноста на своите противници“, изјави Путин во интервју за новинарот Павло Зарубин.

Снимката од интервјуто е објавена на каналот „Телеграм“ на Кремљ.

„Каде реков дека почетокот на специјалната операција е поврзан со заканата од агресија на НАТО против Русија? Реков дека постојано сме измамени за непроширувањето на НАТО на исток. Имаше пет проширувања што е целосна измама“, нагласи тој.

Путин ја повтори загриженоста на Русија поради можноста Украина да биде примена во НАТО, истакнувајќи дека поттик за почеток на борбените активности во Украина е одбивањето на Киев да го спроведе Договорот од Минс, збир на договори потпишани во главниот град на Белорусија во 2014 година за да се поправат разликите меѓу поделеното украинско општество.

„Активаторот беше целосното одбивање на актуелните украински власти да ги спроведат договорите од Минск и непрестајните напади со бројни човечки жртви врз републиките во Донбас, кои не ги признавме осум години, а кои побараа од нас да ги признаеме со оглед на залудноста на решавањето на прашањето во рамките на Минските договори“.

„Ние ги признавме, потоа склучивме договор за пријателство и взаемна помош со нив и, во согласност со Повелбата на ОН, ги исполнивме нашите обврски од овој договор. Ние не ја започнавме војната, туку само се обидуваме да ја запреме“, кажа Путин.

Рускиот лидер истакна дека осум години, од 2014 до 2022 година, што тој ја опиша како „прва фаза“, Русија се обидувала да го реши конфликтот преку политички и дипломатски средства, но тогаш германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон признаа дека целта на договорите од Минск биле да се „купи време и да се подготви Украина за војната со Русија“.

„Единственото нешто за што можеме да жалиме е што не презедовме акции нешто порано, верувајќи дека имаме работа со пристојни луѓе“, рече тој.

Коментирајќи ги заканите кон Карлсон, Путин рече дека „сè е можно во денешна Америка“, потсетувајќи на судбината на друг новинар, Џулијан Асанж, кој моментално е во затвор.

Ако Такер биде „казнет“ на кој било начин, тогаш „либерално-демократската диктатура ќе го покаже своето вистинско лице“, нагласи тој.

Коментирајќи ги забелешките на американскиот државен секретар Антони Блинкен дека неговите предци избегале од Русија поради прогонот на еврејскиот народ, Путин истакна дека предците на Блинкен живееле во Киев.

„Ако вели дека неговиот прадедо избегал од Русија од еврејските погроми, тогаш тој верува дека барем во 1904 година, тоа е годината кога неговиот прадедо заминал од Киев во САД, немало Украина, ако каже дека побегнал од Русија. Според ова, Блинкен е наш човек“, се пошегува Путин.

Тој ги охрабри луѓето да ги проверат мапите кои покажуваат каде се случувале еврејски погроми во Русија-генерално на територијата на модерна Украина..

Путин ја истакна неопходноста од ставање крај на обидите за прогласување на некои нации за „ексклузивни“ и „избрани“ бидејќи „со тоа започнала нацистичката идеологија“.

Путин повика на изградба на глобален антифашистички, антинацистички систем, истакнувајќи дека тоа не треба да биде на државно ниво, туку на ниво на јавна свест, бидејќи „само во овој случај ќе биде ефективно“.

Објаснувајќи ги разликите на кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп со европските лидери, Путин рече дека „тој има свој став за тоа како САД треба да развиваат врски со сојузниците“, а овој став често е во спротивност со очекувањата на неговите европски колеги.

Путин рече дека реизборот на американскиот претседател Џо Бајден е подобар за Русија бидејќи тој е „попредвидлив“. Сепак, Москва е подготвена да „соработува со секој американски лидер кому американскиот народ ќе покаже доверба“.

AA
Популарни