Бројот на загинати од циклонот Фреди се приближува до 100 во Малави         Фото: Ројтерс

Најмалку 99 лица загинаа во Малави откако циклонот Фреди викендов повторно дојде до копното, соопштија властите доцна во понеделникот.

Чарлс Калемба, комесар во Одделот за управување со катастрофи, го потврди бројот на жртвите.

„Деведесет и девет лица загинаа, додека 16 лица се водат како исчезнати, а 134 се со тешки повреди“, изјави Калемба за новинарите.

Според извештајот, 85 од смртните случаи биле регистрирани само во трговскиот главен град на Малави, Блантир, каде што биле формирани кампови за сместување на илјадници раселени лица. Тропската бура Фреди дојде до Мозамбик во саботата, откорнувајќи ги покривите на домовите на голем број луѓе и предизвикувајќи огромно уништување пред да се пресели во Малави, каде што предизвика обилни дождови што доведоа до лизгање на земјиштето. Училиштата ја прекинаа наставата во источноафриканската нација, која исто така се бори со најлошата епидемија на колера досега.

Најмалку 136 смртни случаи се регистрирани откако невремето првпат дојде до копното во февруари, предизвикувајќи жртви во Мадагаскар, Мозамбик и Малави.

TRT Balkan / агенции
Популарни