НАТО е камен-темелник за европската безбедност

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази загриженост поради руските шпионски активности со западната воена алијанса.

„Видовме дека руските разузнавачки служби оперираат низ европските земји долги години. Гледаме и обиди за засилување на нивните активности, но се разбира, сојузниците на НАТО го следат и внимателно го следат тоа“, рече Столтенберг во интервју за германски „Билд“.

„И, исто така, презедовме некои мерки за да им го отежнеме на руските безбедносни разузнавачки служби да вршат нелегални активности меѓу или внатре во земјите сојузнички на НАТО“, додаде тој.

Столтенберг рече дека неколку руски службеници во минатото биле протерани од седиштето на НАТО поради обвинувањата за шпионажа.

„Исто така, протеравме, на пример, руски персонал од седиштето на НАТО бидејќи видовме дека тие спроведуваат активности кои всушност не беа дипломатска, туку разузнавачка работа“, рече тој.

Русија формираше дипломатска мисија во НАТО во 1998 година, која беше затворена откако соработката во рамките на Советот НАТО-Русија беше суспендирана во 2014 година.

Столтенберг ја предупреди Европа да не се обидува сама да оди во одбрана, откако коментарите на американскиот републикански кандидат за претседател Доналд Трамп поттикнаа обновена дебата за тоа дали континентот може да продолжи да се потпира на заштитата од Соединетите држави.

„Ние го имаме НАТО, а НАТО е камен-темелник за европската безбедност, а НАТО може да ги заштити сите сојузници на НАТО веќе 75 години“, рече тој.

НАТО има за цел „да ги поврзе Европа и Северна Америка заедно“, додаде тој.

„Значи, додека стоиме заедно, ние сме безбедни“, повтори лидерот на западниот воен пакт.

Столтенберг, исто така, рече дека се уште е нејасно кога Украина ќе ги добие долгоочекуваните борбени авиони Ф-16.

„Секогаш ќе го поздравам тоа што работите можат да одат што е можно побрзо и времето е важно на бојното поле во Украина. Во исто време, мислам дека треба да запомниме дека за испорака на Ф-16 ќе биде потребно извесно време, не главно за подготовка на нивните авиони, туку главно затоа што е важно да има обучени пилоти“, рече тој.

„Знам дека сојузниците (НАТО) сега работат напорно за да ги подготват овие авиони, но поважно е да ги подготват пилотите и тимот за поддршка“, додаде Столтенберг.

AA
Популарни