Taiwan earthquake / Photo: Reuters

Тајванската влада во средата ја одби понудата на Кина за помош по земјотресот со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала што го погоди источниот брег на Тајван.

Канцеларија за односи со Тајван на Кина предложи достава на помош при катастрофи за островот по земјотресот, но Советот за работи на копното на Тајван изјави дека не им е потребна помош.

„Забележавме дека Канцеларијата за односи со Тајван на Кина изрази загриженост за земјотресот во водите кај Хуалиен утринава. Ние многу ја цениме загриженоста, но нема потреба копнената страна да ни помага во помош при катастрофи“, се вели во соопштението.

Тајван, кој Кина го гледа како дел од својата територија, функционира независно од формирањето на Народна Република Кина во 1949 година.

Додека Тајван дозволи парични донации од Кина во претходните земјотреси, сега не им дозволи на кинеските тимови да учествуваат во хуманитарните напорите за помош при катастрофи и спасување.

AA
Популарни