Насобраните истакнаа транспаренти „Договор за размена на затвореници, сега“, „Стоп за војната“ / Photo: AA

Група демонстранти се собраа во вторник во Тел Авив, главниот град на Израел, пред хотелот во кој е сместен американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Блинкен е во официјална посета на Израел, а група граѓани, меѓу кои и семејства на израелски затвореници во Газа, излегоа на улиците и го изразија своето незадоволство поради неуспехот да се постигне договор за размена на заробеници и прекин на огнот.

Насобраните истакнаа транспаренти „Договор за размена на затвореници, сега“, „Стоп за војната“, „Примирје“, носеа американски знамиња и фотографии на израелски граѓани заробени во Газа.

AA
Популарни