Студентите велат дека ќе продолжат со акциите во кампусот додека не се исполнат нивните барања / Photo: AA

Холандската полиција ги растури пропалестинските демонстрации на Универзитетот во Амстердам рано во вторникот, при што уапси околу 125 лица, соопштија властите.

Полицијата на платформата Х објави дека мора да дејствува за да го запре настанот и да ги расклопи шаторите поставени од демонстрантите.

„Полициската рација беше неопходна за да се воспостави ред“, соопшти полицијата.

На фотографиите на Анадолу се гледа како полицијата приведува дел од демонстрантите кои беа однесени со автобуси.

Пропалестинските студенти на Универзитетот во Амстердам во понеделникот поставија камп во кампусот во Ротерсејланд за да покажат солидарност со Газа.

Учениците побараа училишната управа да ги прекине врските со институциите поврзани со Израел.

Говорејќи во име на групата Правда за Палестина, студентот Раул изјави за Анадолу дека ја повикале администрацијата на универзитетот да ги прекине врските со израелските институции.

Раул ја подвлече потребата универзитетот да биде транспарентен во прекинувањето на врските со израелските институции, наведувајќи дека администрацијата не ги послушала нивните барања.

Велејќи дека нивните писмени повици и други дејствија за прекин на соработката со израелските институции биле дочекани со притисок и насилство од полицијата, Раул рече дека ќе продолжат со акциите во кампусот додека не се исполнат нивните барања.

Друг студент, кој побара да остане анонимен, исто така, изрази солидарност со Палестинците во Газа, велејќи дека тие се приклучија на протестот за да се спротивстават на нападите врз Палестинците и го повикаа универзитетот да ги прекине врските со Израел.

Студентските протести за поддршка на Палестина започнаа на бројни американски универзитети во април. Протестите потоа се проширија и во другите градови низ светот, вклучително и на универзитетите во Европа.

TRT Balkan / агенции
Популарни