Повеќе од 5.110 цивили се убиени во Украина од почетокот на воениот напад         Фото: Ројтерс

Болница во близина на Харков е погодена во руски ракетен напад. Засега нема информации за жртви, но има информации дека причинета е голема материјална штета. Болницата се наоѓа во селото Золочив.

Повеќе од 5.110 цивили се убиени во Украина од почетокот на воениот напад на Русија во Украина на 24 февруари, соопштија Обединетите нации (ОН).

Најмалку 16 милиони луѓе во Украина се протерани од своите домови, а 9,2 милиони побегнале во други земји.

AA
Популарни