Зошто Германија треба да ја контролира екстремната десница    Фото: TRT World

Протечените групни разговори од WhatsApp кои припаѓаат на партијата Алтернатива за Германија (AfD) се остро обвинение за германската политика. Со оглед на тоа што екстремно десничарските чувства се во пораст во Германија и низ Европа во последните неколку години, политичарите во земјата веќе долго време имаат „лесе фер“ однос кон прашањето што може да стане национална вонредна состојба.

Борците за права забележаа рекорден број на напади на крајната десница врз етничките и верските малцинства минатата година. Според статистичките податоци на владата, во 2020 година биле регистрирани 23.000 екстремно десничарски екстремистички напади - речиси 20 отсто повеќе од претходната година.

Но, протечените разговори, исто така, даваат слика на сериозна загриженост за владата бидејќи 76 од 92-та пратеници на AfD беа исто така членови на групата на WhatsApp за која станува збор.

Меѓу темите за кои се разговараше беа „промена на режимот“ преку економски колапс и повикување поранешната канцеларка Ангела Меркел да добие „доживотна затворска казна“.

Висок партиски функционер напиша „Германија за Германците“ и предложи да се понуди курс за обука на тема „Проширување на надворешните граници!?“ – повторувајќи ги вообичаените неонацистички слогани.

Но, на AfD не и е непозната контроверзноста. Раководството има долга историја на давање контроверзни изјави во минатото, некои се граничат и со криминал.

Овие протечени изјави претставуваат директен предизвик за германските демократски вредности. Додека германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок, се подготвуваше да престојува во официјална посета на Туркије, луѓето во Германија со турско потекло живеат во страв од напади на екстремната десница.

Во соопштението за печатот пред да тргне на патувањето, министерката за надворешни работи Баербок рече: „Германско и турско срце чукаат во милиони луѓе во Германија. Помина времето кога на ова се гледаше како на проблем“.

Нејзините чувства можеби се искрени, но сликата за Германија што таа ја слика не може да биде подалеку од вистината. Турската асоцијација на Германија постојано повикува на еднакви можности, построги закони против дискриминација и подобра заштита од екстремно десничарски напади.

Еден од секои пет луѓе во Германија има мигрантско потекло, а многумина отворено изразуваат мала или никаква доверба во владините институции кога станува збор за еднаков третман со нивните бели колеги.

Ублажувањето на ризикот од напади на крајната десница претставува вистински предизвик за левичарската коалициска влада, која е под притисок да го спроведе својот акционен план од 10 точки против екстремната десница.

Но, многу набљудувачи на германската политика велат дека постојат стравувања од насилна реакција од екстремната десница, кои јасно се потврдуваат со протекувањето на информации - стравувањата дека длабоките политички поделби каде што екстремната десница е подготвена да употреби насилство се веродостојни.

Во 2019 година, германски политичар кој зборуваше во полза на бегалците кои пристигнуваат во Германија, беше застрелан од екстремно десничарски екстремист во неговиот дом. Неколку месеци подоцна, во 2020 година, друг крајнодесничарски екстремист застрела и уби 11 луѓе во градот Ханау, при што речиси сите жртви имаа мигрантско потекло.

Во сценаријата на политичка поделба, најчесто најранливите во општеството стануваат лесни мети. Стравувањата од радикализирање и преземање насилни дејствија од екстремно десничарски политички групи брзо стануваат очигледна реалност.

Вработените во некои од поголемите германски џамии беа во консултации со безбедносните служби за да се обучат како да реагираат во случај на терористички напад на екстремната десница. Во некои случаи, џамиите дури ги споделија своите градежни планови со безбедносните служби доколку екстремно десничарските терористи ја нападнат џамијата и земат заложници.

Со текот на годините, германските безбедносни служби, во неколку рации, пронајдоа опасно оружје - вклучително и разни видови пиштоли и опрема за производство на бомби - од екстремно десничарски екстремисти кои имаа намера да го употребат за да поттикнат граѓанска војна во Германија. Некои од поалармантните апсења беа извршени во рамките на специјалните сили на германската војска.

За време на пандемијата од Ковид-19, овие политички поделби само се продлабочија, при што екстремната десница беше обвинета за теории на заговор и лошо информирани ставови кои инспирираа и катализираа стотици протести низ целата земја кои повикуваа на прекин на сите ограничувања поврзани со Ковид-19.

Додека AfD беше посочена како „сомнителен ентитет“ од германски суд и имаше повици да биде ставена под надзор, изгледите за внатрешната политика на Германија се лоши, со речиси 30 отсто пораст на цената на домашниот гас и електрична енергија, тешка инфлација на храната, зголемени трошоци за гориво и севкупен стагнирачки економски раст, веројатни се дополнителни повици за заминување на владата.

Европската сцена

Додека на домашен фронт, политиката на Алтернатива за Германија ја загрозува историската политичка стабилност на Германија, на европската сцена, на германското влијание му беа зададени неколку тешки удари во последните неколку години, при што сириската бегалска криза го означи почетокот на крајот на германското лидерство во Европа.

Силниот отпор на земјите како Унгарија и Полска за прифаќање на муслиманските бегалци од Сирија и Ирак ја стави Германија во непријатна позиција.

Многу години подоцна, бегалската криза згасна, но Унгарија и Полска допрва треба да бидат санкционирани или казнети - фрлајќи светло на ослабената моќ на Германија во Европа.

И војната во Украина го откри опаѓачкото влијание на Германија во Европа.

Обидот на Германија да го ублажи домашниот ризик од престрого казнување на Русија, ја изложува нејзината ранливост пред нејзините европски пријатели и партнери.

Германскиот канцелар Олаф Шолц првично се двоумеше да испрати воена помош за Украина, наведувајќи ги негативните последици за неговата земја, како што е моменталниот прекин на пристапот до рускиот гас, кој е спас за германската индустрија.

Додека источните земји-членки на ЕУ, како што се Летонија и Полска, ја чувствуваат жештината на војната во Украина, многумина ja забележуваат колебливоста на Германија за грубо постапување со Русија. И според некои аналитичари, подготвеноста на Германија да го плати рускиот гас во рубли дополнително го загрозува угледот на Германија.

Оваа бездна, исто така, влијае на влијанието на Германија во земјите кои не се во чекор со ЕУ за други прашања.

На пример во Полска, судските реформи отфрлени од ЕУ поради тоа што се „недемократски“ ненамерно блокираа милијарди евра финансирање од ЕУ за Полска.

Германија претходно би имала место на масата во решавањето на овие прашања, но со оглед на тоа што Полска се чувствуваше изневерено поради слабиот одговор на Германија кон Русија, би било тешко за германските претставници да заземат високо морална позиција или да имаат доволно политички капитал за да ја убедат Варшава да се откаже од контроверзните реформи.

Унгарскиот претседател Виктор Орбан изрази интерес за зголемување на увозот на руски гас во земјата. Но, слабиот германски одговор по налетот на Орбан кон екстремно десничарската политика во неодамнешното минато му овозможи да донесува одлуки што отстапуваат од насоките на политиката на ЕУ.

Секој иден обид на ЕУ да ја принуди Унгарија да ја оддалечи својата економска зависност од Русија секогаш ќе резултира со тоа што Унгарија ќе тврди дека само го следи патот што го постави Германија.

*Ставовите изразени во овој текст му припаѓат на авторот и не ја одразуваат нужно уредувачката политика на ТРТ Балкан.

TRT World
Популарни