Швајцарија е на четири бода, Шкотска има еден бод и се уште се надева дека ќе помине во осминафинале / Photo: AA

Во вториот натпревар од второто коло од групата А на Европското првенство, фудбалерите на Шкотска и на Швајцарија ремизираа 1:1 (1:1), со што Швајцарците се на чекор од пласман во осминафиналето.

Германија е лидер во групата со шест бода и е сигурен патник во осминафиналето, додека Швајцарија моментално е на четири бода. Шкотска има еден бод и се уште се надева дека ќе помине, додека Унгарија е последна без бодови. Во последното трето коло ќе играат Германија- Швајцарија и Унгарија-Шкотска. Двата натпревари се играат во недела со почеток од 21 часот. Шкотска поведе во 13. минута со голот на Скот Мектоминај, додека Џердан Шаќири израмни на 1:1 со одличен гол во 26. минута. Шкотските фудбалери крајно агресивно го отворија натпреварот, очигледно со желба што побрзо да го подобрат впечатокот по тешкиот пораз од 1:5 на стартот од првенството од Германија. На Шкотите им беа потребни само неколку воведни минути за две корни, а во 13. минута Шкотска поведе. Мек Грегор ја нафрли топката во шеснаесетникот кон Мектоминај, а по неговиот удар топката се одби од Шаер и слета во мрежата за големо шкотско славје. По примениот гол, поголема желба се почувствува кај Швајцарците кои израмнија многу брзо, но со голема помош од противниците. Ралстон погреши при додавањето, а Шаќири без да чека шутираше од врвот на шеснаесетникот и извонредно погоди за 1:1. Многу брзо, Швајцарија можеше да поведе. Во 32. минута Варгас го проигра Ндоје, кој се ослободи од својот чувар, но неговиот удар одлично го сопре шкотскиот голман Ган. Веднаш во следната акција Швајцарија постигна гол кој беше поништен поради очигледен офсајд. Во самиот финиш на првото полувреме Шкотите пропуштија шанса. Адамс се закани, но швајцарскиот голман Зомер немаше проблем со ударот во блискиот агол. Во воведниот дел од вториот дел и двете репрезентации одиграа претпазливо и без премногу ризик, иако Швајцарија постојано делуваше барем за нијанса поквалитативно и порешително. Добра прилика се случи во 67. минута, но на другата страна, Шкотите беа буквално на сантиметри од водството. По центаршут од слободен удар, Ханли од непосредна близина со глава ја погоди стативата, а во продолжението на акцијата Шкотите не се снајдоа најдобро во гужвата. Тоа беше најава за тоа што требаше да се случи во наредните денови, бидејќи Шкотска успеа да изврши квалитетен притисок врз противничката одбрана. Во тој дел од мечот Шкотланѓаните направија неколку опасни нафрлувања, но без конечна закана за Сомер, додека на другата страна во 78. минута се закани Ндоје, чиј удар помина над стативата. До крајот остана 1:1, иако имаше се во двата шеснаесетника. Најпрво во 82. минута Емболо постигна гол за 2:1 за Швајцарија, но голот беше поништен поради офсајд, додека Ендуни од непосредна близина шутираше, но шутираше покрај голот.