Тоа беше петто финале на Брегот на Слоновата Коска и трето славje по 1992 и 2015 година / Photo: Reuters

Фудбалската репрезентација на Брегот на Слоновата Коска стана шампион на Африка по трет пат во историјата, откако во финалето на 34. издание на Купот на нации, што се одржа во таа земја, во Абиџан пред 60.000 гледачи, ја совлада Нигерија со 2-1.

Тоа беше петто финале на Брегот на Слоновата Коска и трето славje по 1992 и 2015 година, додека Нигерија остана на три титули во осум финалиња, нивна последна во 2013 година.

Иако едвај ја поминаа групата со една победа и два порази, од кои еден против Нигерија, поради што тренерот Жан-Луис Гасет доби отказ среде турнирот, а тимот го презеде Емерсе Фае, БСК на крајот стигна до самиот престол.

Можеби клучната победа беше онаа во осминафиналето против бранителот на титулата Сенегал по изведувањето пенали. Потоа во четвртфиналето по продолженијата го совладаа Мали со 2-1 со гол во 120. минута. Во полуфиналето „Слоновите“, како што ги нарекуваат, го победија ДР Конго со 1-0 со голот на Себастиен Халер.

Во финалето Нигерија поведе во 38. минута со голот на Вилијам Труст-Еконг. Бекот на ПАОК беше стрелец и во победата од 1-0 во групата. Сепак, овојпат домашните успеаја да направат пресврт во вториот дел.

Франк Кеси израмни во 62. минута, а победата на домашните ја донесе Себастиен Халер во 81. минута.

Напаѓачот на Борусија Дортмунд во јули 2022 година откри дека има рак на тестисите, поради што беше опериран. По две операции и четири циклуси на хемотерапија, Халер на крајот на јануари минатата година му се врати на фудбалот, а една година подоцна на својата репрезентација ѝ ја донесе континенталната титула.

Во мечот за третото место одигран во саботата, Јужна Африка со 6-5 го совлада ДР Конго по подобро изведување на пенали.

За ЈАР ова беше четврти медал од африканските првенства, по златото во 1996 година, среброто во 1998 година и бронзата во 2000 година. ДР Конго, пак, по втор пат остана четврти, а има и две титули (1968, 1974 г. ) и две трети места (1998). , 2015).