Патрик Шик со два гола во судиското продолжение им донесе победа на „фармацевтите“ во дуелот со Азербејџанците / Photo: Reuters

Лидерот во германското фудбалско првенство Баер од Леверкузен со чудесен пресврт во судиското надополнување се пласираше во четвртфиналето на Лига Европа, совладувајќи го на домашен терен Карабаг од Азербејџан со 3:2 (0:0) со двата гола на Патрик Шик.

По 2:2 во првиот натпревар, гостите од Азербејџан дојдоа на дофат на сензација поведувајќи во реваншот 2:0 со головите на Зубир (58) и Жунињо (67). Но во меѓувреме останаа со играч помалку, а Фримпонг (72) успеа да го врати Баер во игра. Сепак, резултатот не се промени до судиското продолжение и кога Карабаг беше на само секунди до сензацијата, се појави Шик (90+3, 90+7) и направи пресврт со два гола од непосредна близина.

Во пресврт, но не толку драматичен, во четвртфиналето се пласираше и Аталанта, која во Бергамо го совлада Спортинг од Лисабон со 2:1 (0:1), што заедно со 1:1 од првиот меч беше доволно за пласман. Педро Гонкалвеш (34) го доведе Спортинг во водство, но Лукман (46) и Скамака (59) погодија во вториот дел за Аталанта.

Брајтон забележаа пирова победа од 1:0 против Рома, но италијанскиот тим се пласираше поради победата од 4:0 во првиот натпревар, додека Ливерпул ја победи Спарта Прага со 6:1 и се пласираше со вкупен резултат 11:2.

По ремито 2:2 во Лисабон во првиот натпревар, Бенфика го елиминираше шкотскиот Ренџерс победувајќи со 0:1 на Ајброкс Парк со голот на Рафа Силва (70).

Марсеј за малку ќе ја загубеше предноста од 4:0 од првиот натпревар против Виљареал, откако шпанскиот тим во реваншот стигна до 3:0. Но во судиското надополнување францускиот великан сепак постигна гол за потврда на пласманот во 1/4 финалето.

Милан беше подобар од Славија и на реваншот во Прага. По 4:2 во Милано, во реваншот беше 1:3 за италијанскиот гигант за сигурни вкупни 7:3.

Вест Хем како домаќин го декласираше Фрајбург со 5:0 и со тоа во голема мера ја надополни негативата од 0:1 од првиот натпревар.

Во петок од 13 часот ќе се изврши ждрепката за четвртфиналето и полуфиналето.

TRT Balkan / агенции
Популарни