Напаѓачот на Борусија, Карим Адејеми постигна три гола во првото полувреме и изнуди пенал / Photo: Reuters

Во второто коло од Лигата на шампиони беа постигнати 32 гола на девет натпревари, а фаворитите извојуваа сигурни и убедливи победи.

Борусија Дортмунд на Вестфален го декласираше шкотскиот шампион Селтик со 7:1, забележувајќи ја втората победа по триумфот од 3:0 во првото коло против Клуб Бриж.

Фантастичен настап пружи 22-годишниот Карим Адејеми, кој веќе постигна три гола во првото полувреме и врз него беше направен прекршок за удар од белата точка.

Домашните поведоа уште во седмата минута. Каспер Шмајхел направи пенал соборувајќи го Џејми Гитенс, а Емре Џан беше сигурен од белата точка. Гостите израмнија две минути подоцна, Енгелс нафрли, а Дајзен Маеда погоди. Сепак, Шкотите не се радуваа долго бидејќи домашната екипа дојде до нова предност во 12. минута. Брант му асистираше на Адејеми кој шутираше, топката го погоди Трасти, го измами голманот и заврши во мрежата.

Голеадата во Дортмунд продолжи во 29. минута со фантастичниот гол на Адејеми. Истиот играч заработи пенал во 40. минута, кој Серху Гуираси го претвори во 4:1, а одличниот Адејеми во 42. минута го постигна третиот гол на натпреварот за големи 5:1.

Голови имаше и во продолжението. Во 66. минута Гуираси ја „измеша“ гостинската одбрана погодувајќи за 6:1, а во 79. минута Феликс Нмеча погоди за конечни 7:1, иако гостите можеа да примат уште неколку гола.

Убедливи победи во натпреварите од 2. коло забележаа и Барселона, Манчестер Сити и Интер.

Англискиот шампион Манчестер Сити во Братислава го совлада Слован со 4:0.

Резултатот го отвори Илкај Гундоган во осмата минута, а во 15. минута беше 2:0 откако Фил Фоден погоди по додавањето на Џереми Доку. Фоден беше многу блиску до гол во 26. минута, но ја погоди стативата.

„Граѓаните“ ги разрешија сите сомнежи во 58. минута, кога меѓу стрелците се запиша и Ерлинг Халанд на асистенција на Рико Луис. Во 74. минута младиот Англичанец Џејмс Мекати ги постави конечните 4:0 постигнувајќи го својот прв гол во ЛШ.

По поразот од Монако, Барселона не дозволи ново изненадување совладувајќи го Јанг Бојс со 5:0. Тоа е прва победа за Барса, а втор пораз за Швајцарците.

Роберт Левандовски во осмата минута ги доведе домашните во предност, а во 34. минута Рафиња погоди за 2:0 по гужвата пред голот на гостите по изведениот корнер. Три минути подоцна веќе беше 3:0. Педри нафрли и Иниго Мартинез погоди со глава.

Во 50. минута каталонскиот тим го постигна четвртиот гол. Мартинез одлично скокна по корнерот и ја испрати топката во шеснаесетникот, каде Левандовски со глава ја упати во мрежата.

Гостите постигнаа гол во 82. минута, но во сопствената мрежа, а стрелец на автоголот беше Жауен Хаџам.

ПСВ Ајндховен и Спортинг одиграа 1:1.

Арсенал во Лондон го совлада ПСЖ со 2:0. „Топчиите“ сега имаат четири бода, ПСЖ остана на три.

Германскиот шампион Баер Леверкузен го совлада Милан со 1:0, забележувајќи ја втората победа, додека Милан го забележа вториот пораз.

Мајк Маињан брилијантно бранеше во Леверкузен, но ниту тој не можеше да го спаси Милан во 51. минута, а погоди Виктор Бонифас.

Интер на Сан Сиро ја победи Црвена Звезда со 4:0, а со истиот резултат славеше Брест во Австрија против РБ Салцбург.

Бодовите ги поделија Штутгарт и Славија Прага, кои одиграа 1:1.