Ансу Фати постигна еден од двата гола за Брајтон против Ајакс / Photo: Reuters

Фудбалерите на Ајакс доживеаја нов пораз во 3.коло од Лигата на Европа кај Брајтон (0-2), а убедливи победи забележаа Рома, Ливерпул и Баер.

Ајакс загуби од Брајтон со головите на Жоао Педро и Ансу Фати, па Холанѓаните се последни во групата со два бода.

Во истат група Марсеј на домашен терен го победи АЕК Атина со 3-1.

Марсеј победи на својот Велодром благодарение на двата досудени удари од пенали во вториот дел. При резултат 1-1, голманот на АЕК, Станковиќ глупаво ја загуби топката во својот шеснаесетник, а потоа заработи црвен картон.

Ливерпул го совлада Тулуз со 5-1 на „Енфилд“, со пет различни стрелци. Француската мрежа ја погодија Диого Јота, Ватару Ендо, Дарвин Нуњез, Мо Салах и Рајан Гравенберч, а црвените имаат максимални 9 поени.

Во оваа група, Белгискиот Унион го совлада ЛАСК со 2-1 со голот на Кристијан Бургес во 94. минута.

Рома на Олимпико ја совлада Славија Прага со 2-0 со головите на Ромелу Лукаку и Едоардо Бове и води во групата со 9 бода. Во оваа група Шериф и Сервет одиграа 1-1.

Баер го победи Карабаг со 5-1 во Леверкузен, со двата гола на Алехандро Грималдо и води во групата со максимални три победи.

Рен победи со 2-1 во Атина кај Панатинаикос, додека Олимпијакос во Пиреја го победи Вест Хем со 2-1. Олимпијакос со головите на Костас Футунис и Родинеи го совлада Вест Хем, за кои погоди Лукас Паке.

Во оваа група Фрајбург со 3-1 славеше над ТСЦ во Бачка Топола.

Србите поведоа преку Немања Петровиќ, а потоа тројниот стрелец Виченцо Грифо им ја донесе победата на Германците.

Бетис славеше кај Арис од Кипар со 1-0 на Асана Диао (77), додека Спарта и Глазгов Ренџерс одиграа 0-0 во Прага.

Полски Раков го освои првиот бод играјќи 1-1 на домашен терен со Спортинг Лисабон.

Во Грац, Штурм и Аталанта одиграа 2-2, а Италијанците водеа со 2-1 со головите на Муриел и имаа играч повеќе, за во 80. минута Томи Хорват да им донесе бод на Австријците.