Претседателот дополнително се заложи зад итен прекин на огнот  / Фото: Reuters

Американскиот претседател Џо Бајден му пренел на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека убиството на хуманитарните работници во Газа е „неприфатливо“.

За време на телефонскиот разговор во четвртокот Бајден посочил дека идната американска политика ќе зависи од спроведувањето на неопходните реформи од страна на неговиот колега.

Бајден „нагласи дека нападите врз хуманитарните работници и целокупната хуманитарна ситуација се неприфатливи“, се вели во соопштението на Белата куќа.

Коментарите доаѓаат откако Израел изврши напади во вторникот врз хуманитарен конвој во центарот на Газа во кој загинаа седум хуманитарни работници во, како што го нарече основачот на групата „директен напад врз јасно обележани возила чии движења биле познати од израелските одбранбени сили“.

Белата куќа соопшти дека Бајден „јасно ја кажал потребата Израел да објави и спроведе серија конкретни и мерливи чекори за справување со цивилната штета, хуманитарното страдање и безбедноста на хуманитарните работници“.

„Тој јасно стави до знаење дека политиката на САД во однос на Газа ќе биде одредена од нашата проценка за непосредната акција на Израел по овие чекори“, се вели во соопштението.

Претседателот дополнително се заложи зад итен прекин на огнот за да се запре насилството во енклавата „за да се стабилизира и подобри хуманитарната ситуација и да се заштитат невините цивили“.

Тој го замоли Нетанјаху „да ги овласти своите преговарачи да склучат договор без одлагање за размена на заложниците “.

Хамас претходно во четвртокот рече дека сè уште нема напредок во индиректните разговори со Израел за договор за прекин на огнот бидејќи Тел Авив е „непопустлив“ и го отфрли секој изнесен предлог.

AA
Популарни