Од Израел нема коментар за тврдењето на Хамас / Photo: AA

Либанската група Хезболах во понеделникот соопшти дека неколку израелски војници биле убиени и повредени во експлозија на бомба во јужен Либан.

Групата соопшти дека нејзините борци активирале неколку експлозивни направи врз израелските сили во областа Тал Исмаил во близина на границата на Либан со Израел, оставајќи неколку војници убиени и повредени.

Немаше непосреден коментар од Израел за тврдењето.

Нападот уследи по израелскиот воздушен напад врз станбена зграда во градот Седикине во јужен Либан, при што беа повредени најмалку девет лица

Израелската армија, од своја страна, рече дека цел на нападот биле ракетни фрлачи на Хезболах и непријателска инфраструктура во јужен Либан.

Хезболах и израелските сили постојано разменуваат напади од октомври минатата година, поради зголемените тензии околу смртоносната офанзива на Тел Авив врз Појасот Газа, во која загинаа речиси 33.800 луѓе.

AA
Популарни