Претставниците на Иран очекуваат од Судот да им донесе надеж на Палестинците дека правдата на крајот ќе победи / Photo: AA

Продолжената окупација на палестинските земји од страна на Израел го нарушува правото на Палестинците на самоопределување, рекоа од иранската делегација во четвртокот во Меѓународниот суд за правда во Хаг.

Говорејќи на сослушувањето на МСП, Реза Наџафи, заменик-министер за надворешни работи на Иран за правни и меѓународни прашања, рече дека пресудата на највисокиот суд на ОН „може да постави основа за спасување животи на илјадници невини жени и деца и да придонесе на легитимното барање на народот, кој со децении е лишен од неговото вродено право на самоопределување“.

Наџафи ги цитираше извештаите на ОН и Светската здравствена организација (СЗО) дека Палестинците во Газа „издржуваат уништување со размери и брзина без паралела во поновата историја“, а децата се најтешко погодени.

Палестинскиот народ „никогаш не го доживеал правото на самоопределување“ и дека има „правни последици“ од израелската окупација на палестинските територии, рече тој.

Иранскиот претставник рече дека Израел „го прекршил и продолжува да го крши, по неколку основи, правото на Палестинците на самоопределување“.

Тој наведе низа мерки преземени од Тел Авив како што се „продолжена окупација“, „промена на демографскиот состав на окупираните територии“, „промена на карактерот и статусот на светиот град Ерусалим“ и „повреда на правото на Палестинците на суверенитет над нивните природни ресурси“.

Иран го повика Светскиот суд да ги потсети сите земји-членки на ОН за нивните „обврски“ според меѓународното право, вклучително и „да не му помагаат или асистираат“ на Израел да ја продолжи својата „продолжена окупација“ на Палестина или практиките што го „кршат правото на самоопределување на палестинскиот народ“.

Претставниците на Иран повикаа на непризнавање на „незаконската ситуација како резултат на продолжената окупација“ и на ефективна соработка „за да се стави крај на секоја пречка што произлегува од тековното кршење на правото на палестинскиот народ на самоопределување од страна на израелскиот окупаторски режим“.

„Судот има важна улога. Сега, светските нации очекуваат судот да го даде своето советодавно мислење на начин што ефективно и практично ќе го консолидира владеењето на правото на штета на владеењето на моќта и да им донесе надеж на Палестинците дека правдата на крајот ќе победи“, рече иранскиот претставник.

Јавните расправи започнаа во понеделникот во Хаг по барањето на Генералното собрание на ОН за советодавно мислење за правните последици кои произлегуваат од политиките и практиките на Израел на окупираните палестински територии, вклучувајќи го и Источен Ерусалим.

Процесот во МСП е различен од оној кој е покренат во Судот по тужбата од Јужноафриканската Република против Израел за геноцид кон крајот на декември.

МСП во јануари му нареди на Израел да ги преземе „сите мерки во негова моќ“ за да спречи акти на геноцид во Газа, но не нареди прекин на огнот.

Исто така, му нареди на Израел да преземе „итни и ефективни“ мерки за да овозможи обезбедување на итно потребните основни услуги и хуманитарна помош во Појасот Газа.

Во прекуграничен напад на палестинската група Хамас на 7 октомври загинаа околу 1.200 луѓе, но израелската офанзива која следеше во Газа принуди 85% од населението на Газа во внатрешно раселување поради сериозен недостиг на храна, чиста вода и лекови. Според ОН, 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена.

И покрај меѓународните негодувања, Израел сега планира копнена инвазија на Рафах, во кој се сместени околу 1,4 милиони бегалци.

AA
Популарни