Куба: Пожарот кој изби во складиштето со нафта ставен под контрола

Куба: Пожарот кој изби во складиштето со нафта ставен под контрола

Во пожарот кој изби на 5 август загина едно лице, а повредени беа 125 лица
Во пожарот кој изби на 5 август загина едно лице, а повредени беа 125 лица         Фото: Ројтерс

Пожарот кој изби во складиште со нафта во кубанското пристаниште Матанзас, во кој загина едно а повредени беа 125 лица, ставен е под контрола.

Шефот на Националната противпожарна бригада, Авалос Хорхе, соопшти дека пожарот во голема мера е изгаснат, а во тек е акција на ладење на опожарената област.

Додаде дека помали пожари и понатаму беснеат бидејќи дошло до истекување на нафтата, а дека во акциите на гасење им помагаат и колегите од Венецуела и Мексико.

Хорхе им се заблагодари на земјите кои пружаат соработка и рече дека се во тек и активности за проценка на штетата.

Министерството за јавно здравје соопшти дека во болница се наоѓаат 20 лица, а од нив петмина се во тешка состојба.

Локалните претставници претходно соопштија дека причината за пожарот е удар од гром во цистерна со гориво што иницирало верижна реакција.

AA
Популарни