#LOE11 : Israel at war in Gaza after Hamas launches surprise attack / Photo: AFP

САД доставија нацрт-резолуција на Советот за безбедност на ОН со која се повикува на „итен прекин на огнот поврзан со ослободувањето на заложниците“ во Газа, изјави државниот секретар Антони Блинкен.

„Ние всушност имаме резолуција што ја поднесовме токму сега, која е пред Советот за безбедност на Обединетите нации, која повикува на итен прекин на огнот поврзан со ослободување на заложниците, и имаме голема надеж дека земјите ќе го поддржат“, изјави Блинкен.

„Мислам дека тоа ќе испрати силна порака, силен сигнал“, изјави тој за Ал Хадат за време на посетата на Саудиска Арабија на разговори за израелската војна против Газа.

Блинкен се состана со саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал бин Фархан, а потоа разговараше со престолонаследникот Мохамед бин Салман на првиот дел од регионалната турнеја која ќе го вклучи Египет, а потоа и Израел.

Турнејата е негова шеста на Блискиот Исток од почетокот на израелската брутална војна против Газа на 7 октомври.

„Го поддржуваме Израел“

САД, главниот поддржувач на Израел, претходно го искористи ветото во Советот за безбедност на ОН и блокираше обиди за изгласување на итен прекин на огнот во Газа.

„Се разбира, ние го поддржуваме Израел и нивното право да се бранат, но во исто време, императив е цивилите кои се во опасност и кои толку страшно страдаат - да се фокусираме на нив, да ни бидат приоритет, да ги заштитиме и да им доставиме хуманитарна помош“, рече Блинкен.

Откако ја блокираа алжирската нацрт-резолуција со која се бара „итен хуманитарен прекин на огнот“ во Газа на крајот на февруари, американските власти преговараа за алтернативен текст кој се фокусира на поддршка на дипломатските напори на терен за шестнеделно примирје во замена за ослободување на заложниците.

Според дипломатски извори, овој текст имал мали шанси да добие одобрение од Советот и во средата до членовите на Советот за безбедност била доставена нова верзија.

Изменетиот нацрт, во кој имал увид АФП, ја нагласува „потребата од итен и траен прекин на огнот за да се заштитат цивилите од сите страни, да се овозможи испорака на суштинска хуманитарна помош и да се олесни страдањето, во врска со ослободувањето на заложниците“.

За овој текст сè уште не е закажано гласање.

Обновени напори

Последната турнеја на Блинкен се одвива паралелно со разговорите во Катар, каде што посредниците се состанаа по трет пат во средата во обновени напори да обезбедат прекин на огнот, но со мали индикации за неизбежен договор.

Планот за кој се дискутира во Катар привремено ќе ги запре борбите бидејќи заложниците се разменуваат за палестински затвореници и се засилува испораката на хуманитарна помош.

„Се приближува. Мислам дека разликите се намалуваат и мислам дека е многу можен договор“, рече Блинкен за посредувањето во Доха.

„Работевме многу напорно со Катар, со Египет и со Израел за да ставиме силен предлог на маса, но Хамас не го прифати. Тие се вратија со други барања и преговарачите работат на тоа во моментов“, рече тој.

TRT World
Популарни