Појадокот во Туркије не е само гориво за денот, туку и одлично искуство / Photo: AA

Туркије со една од најпознатите кујни во светот се издвојува по својата култура за појадок. Традиционалниот турски појадок, кој често се опишува како „Златен оброк“, е навистина незаборавно искуство - бидејќи појадокот во Туркије не е само гориво за денот, туку и одлично искуство.

Основи на турската култура за појадок

Традиционалниот турски појадок изобилува со различни сирења како тулум и касара, заедно со бело сирење, чокелек (свежо сирење) и михаличко сирење. Покрај свежи краставици, домати, пиперки и лиснат зеленчук, можете да најдете и зелени и црни маслинки од регионот на Мрамор, Егејското Море и Северното Егејско Море, заедно со мед, домашен џем и крем. Се служи свежо печен крцкав леб и симит, заедно со топол турски чај во чаши во облик на лале. Јајцето е уште една важна состојка на турскиот појадок, или тврдо варено или подготвено како менмени, вкусно јадење со јајца, домати и пиперки. По овој обилен оброк, може да се понуди турско кафе, кое ќе го комплетира оброкот и ќе го олесни варењето.

Локален турски појадок: Егеј, Црно Море, Ван и Газиантеп

Типичен егејски појадок, послужен покрај брегот на среќата во Туркије, маѓепсува со здрави и лесни вкусови, изобилува со свеж и лиснат зеленчук и вкусни маслинки. Свежиот леб се потопува во екстра девственото маслиново масло, често произведено локално или се јаде со Бергама тулум сирење. Домашните џемови се прават од локални производи како што се рози, кајсии, смокви, јагоди, црни дудинки, дуњи, агруми, калинки, па дури и модри патлиџани, билки, ореви или кора од мандарина. Свежа урда и печените билки или колачи со тревки се исто така неизоставни на масите за појадок во Егејот.

Во регионот на Црното Море, трпезите за појадок изобилуваат со регионални јадења како што се туршу тавали, пченкарен леб, пржени јајца и лаз бореги пецива, кои нудат одличен почеток на денот. Меѓутоа, кога станува збор за црноморскиот појадок, првото јадење што ви паѓа на памет е секако кујмак, познат и како мухлама или михлама. Ова вкусно јадење за појадок од Трабзон, слично на пудинг, се прави со мешање на пченкарно брашно, од пченката што се одгледува во областа, и се пржи со путер и специјално сирење. Локалниот путер се додава и во свежиот леб Вакфикебир и се прелива со мед Анзер. Секако, се служи ѕвездата на турскиот појадок, турскиот чај, кој се прави од чај од познатите плантажи со чај во регионот.

Газиантеп, вклучен во Мрежата на креативни градови на УНЕСКО во областа на гастрономијата, привлекува внимание и во Туркије со своите познати обичаи за појадок. Појадокот во Газиантеп е полн со традиционална турска храна заедно со локални јадења како што се бејранска супа, тортиљи од наут, картлак ќебапи, џигер, сахан кремаси, мухамара, јајца пијаза и катмер - совршен почеток на енергичен ден.

Ван, бисерот на истокот, има уникатно место во турската култура за појадок.

Ванскиот појадок, кој се смета за најбогат во Туркије, е празнична гозба која го истакнува растителното сирење со географска ознака на потеклото и традиционалниот Ван чорек (специјално пециво), како и муртугата, јајцата варени со брашно и путер и кавут, многу стар рецепт за алва. Иако варијации на овој појадок може да се најдат низ целата земја, уживањето во овој утрински оброк на неговата оригинална локација обезбедува навистина задоволувачко искуство.

AA
Популарни