Израелските воени авиони нападнале трикатна станбена зграда / Фото: Reuters

Најмалку 14 Палестинци загинаа во израелски воздушен напад врз дом во бегалскиот камп Нусејрат, во централниот дел на Појасот Газа, објавија локалните медиуми.

Според официјалната палестинска новинска агенција Вафа, израелските воени авиони нападнале трикатна станбена зграда на семејството Караја во јужниот камп.

Медицински извори велат дека во воздушниот напад загинале најмалку 14 Палестинци, меѓу кои и деца, како и десетици други повредени.

Израелските воени авиони, исто така, нападнаа неколку области низ Појасот Газа, додека израелската артилерија силно гранатираше области во градот Беит Лахиа и бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на енклавата.

Израел го нападна Појасот Газа по прекуграничниот напад на палестинската група на отпорот Хамас на 7 октомври 2023 година, во кој загинаа околу 1.200 луѓе.

Речиси 35.100 Палестинци, повеќето жени и деца, оттогаш се убиени, а над 78.800 други се повредени, според палестинските здравствени власти.

Седум месеци по конфликтот, огромни делови од Газа се во урнатини со осакатувачка блокада на храна, чиста вода и лекови.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремените пресуди во јануари велат дека е „возможно“ Тел Авив да врши геноцид во Газа, наредувајќи му да ги запре таквите акти и да преземе мерки за да се гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни