Продолжувањето на преговорите за прекинување на непријателствата е единствениот начин да се избегне крвопролевање, рече Борел / Photo: AA

Израел треба да биде притиснат да не го напаѓа градот Рафах, дом на 1,7 милиони Палестинци, изјави во понеделникот шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

„Дури и САД, најсилниот поддржувач на Израел и самиот претседател Џо Бајден сметаат дека оваа акција е непропорционална, бројот на убиени цивили е неподнослив и го предупредуваат Израел да не продолжи на овој начин“, рече Борел.

„Ако мислите дека бројот на загинати е превисок, можеби можете да направите нешто околу тоа“, рече тој, додавајќи дека ЕУ не му обезбедува оружје на Израел, за разлика од САД.

„Треба да направиме повеќе отколку да изразуваме загриженост“, рече Борел.

„Го повторувам предупредувањето од неколку земји-членки на ЕУ дека израелската офанзива врз Рафах ќе доведе до неискажлива хуманитарна катастрофа и сериозни тензии со Египет. Продолжувањето на преговорите за ослободување на заложниците и прекинување на непријателствата е единствениот начин да се избегне крвопролевање“, изјави Борел.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во саботата побара од армијата да ги ремобилизира резервистите како подготовка за копнена офанзива во Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, објавија израелските медиуми.

Палестинците побараа засолниште во Рафах откако Израел го нападна остатокот од енклавата по упадот на палестинската група на отпорот Хамас на 7 октомври.

Во израелското бомбардирање што следеше загинаа повеќе од 28.000 жртви, предизвикаа масовно уништување и недостиг на неопходни работи.

Според ОН, офанзивата остави 85 отсто од населението во Газа внатрешно раселено поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена.


AA
Популарни