Борел: Светот не смее да затвора очи пред трагедијата во Газа

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, порача дека светот не смее да затвора очи пред трагедијата во Газа.

„Загубени се премногу невини животи. Деведесет проценти од населението беше раселено од своите домови. Оваа хуманитарна катастрофа не е нешто природно. Ова не е земјотрес, ниту поплава. Ова е хуманитарна катастрофа предизвикана од човекот и мора да се запре“, рече Борел за време на говорот на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20 во Бразил.

Борел истакна дека 26 од 27-те земји-членки на ЕУ го повикаа Израел да не започнува воена акција во градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа и повика на итна хуманитарна пауза што ќе доведе до траен прекин на огнот.

„Прашањето не е дали Израел мора да го почитува меѓународното право и хуманитарното право. Секако, секој мора да го направи тоа. Прашањето е дали тие го прават тоа?“, додаде тој.

Привлекувајќи внимание на систематските напади на илегалните еврејски доселеници врз Палестинците на Западниот Брег, Борел рече дека некои земји од ЕУ веќе презеле акција со санкционирање на насилните доселеници.

AA
Популарни