Израел продолжува да го извршува својот смртоносен напад врз Газа веќе 165-ти ден / Photo: AA

Билансот на убиените Палестинци во израелската смртоносна офанзива врз Појасот Газа од 7. Октомври достигна 31.819, соопшти во вторникот Министерството за здравство во енклавата.

Министерството за здравство со седиште во Газа ја даде изјавата додека Израел продолжува да го извршува својот смртоносен напад врз Газа веќе 165-ти ден.

Во тековните напади се повредени и 73.934 Палестинци, се додава.

Во текот на изминатите 24 часа, израелската армија изврши девет масакри низ Појасот Газа, при што загинаа 93 лица, а беа повредени 142 други, се наведува во соопштението.

„Многу луѓе сè уште се заробени под урнатините и на патиштата, а спасувачите не можат да стигнат до нив“, се додава.

Израел го нападна Појасот Газа по прекуграничниот напад на Хамас, во кој Тел Авив вели дека се убиени речиси 1.200 луѓе.

Според ОН, израелската војна во Газа турна 85 отсто од населението на територијата во внатрешно раселување поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата (МСП). Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да се гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

Меѓутоа, непријателствата продолжија со несмалено темпо, а испораките на помош остануваат жално недоволни за да се реши хуманитарната катастрофа.

AA
Популарни