Ердоган изрази сочувство до Ханије: Израел ќе одговара за злосторствата / Photo: AA

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган му изрази сочувство на шефот на политичкото биро на Хамас, Исмаил Ханије, чии тројца синови беа убиени во израелски напад во Газа.

Турската управа за комуникации во соопштението соопшти дека Ердоган и Ханије разговарале телефонски.

Ердоган изрази сочувство до Ханије, чии тројца синови и неколку внуци беа убиени претходно денеска во напад на израелската армија врз возило во движење во бегалскиот камп Ал Шати во западниот дел на градот Газа.

Турскиот претседател рече дека Израел сигурно ќе одговара за злосторствата против човештвото што ги направил.

AA
Популарни