Палестинците побараа засолниште во Рафах, бидејќи Израел го нападна остатокот од енклавата од 7 октомври / Photo: AA

Германија денеска го повика Израел подобро да ги заштити повеќе од еден милион цивили во Рафах пред неговата планирана воена операција во градот на југот на Газа.

„Израел мора јасно да објасни каде и како овие луѓе можат да најдат заштита, да најдат ефикасна заштита“, рече заменик портпаролот на Министерството за надворешни работи, Кристијан Вагнер, на брифинг со новинарите во Берлин.

Вагнер повтори дека хуманитарната ситуација во Газа останува катастрофална.

Според Вагнер германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок треба да го посети Израел во среда за да разговара за веројатната хуманитарна пауза во Газа.

„Веќе, страдањето во Рафах е неразбирливо. Во екстремно затворен простор 1,3 милиони луѓе бараат засолниште од борбите. Голема офанзива на израелската армија во Рафах би била хуманитарна катастрофа во најава. Народот во Газа не може да исчезне во воздух. Израел мора да се брани од Хамас. Во исто време мора да направи се што може за да го ублажи страдањето на цивилите. Затоа е потребна уште една хуманитарна пауза, исто така заложниците конечно да се вратат дома.” напиша Баербок на Х.

Палестинците побараа засолниште во Рафах, бидејќи Израел го нападна остатокот од енклавата од 7 октомври. Во израелското бомбардирање што следеше загинаа повеќе од 28.000 луѓе, главно жени и деца, и предизвикаа масовно уништување и недостиг на неопходни работи.

Израелската војна против Газа принуди внатрешно раселување на 85 отсто од населението на територијата поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според ОН.

Во привремената одлука во јануари, Меѓународниот суд на правдата ѝ нареди на владата на Израел да се откаже од геноцидните акти и да преземе мерки за да гарантира дека се обезбедува хуманитарна помош за цивилите во Газа.

TRT Balkan / агенции
Популарни