Се проценува дека околу 100.000 палестински цивили живеат во областите што треба да се евакуираат / Photo: AA

Израелските планови за инвазија на градот Рафах ја покажуваат намерата на Тел Авив да го продолжи својот „геноцид“ врз Палестинците, соопшти во понеделникот Хамас.

Израелската армија во понеделникот издаде итна наредба за евакуација на Палестинците во источните населби Рафах и ги повика да се преселат во градот Ал-Маваси во јужниот дел на Газа.

Се проценува дека околу 100.000 палестински цивили живеат во областите што треба да се евакуираат, според израелското армиско радио.

„Чекорите што ги презема терористичката окупаторска армија во подготовка за нападот на Рафа... го потврдуваат инсистирањето на владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху да продолжи со својот геноцид врз нашиот народ“, се вели во соопштението на Хамас.

Се додава дека секоја израелска воена операција во Рафах „нема да биде пикник“.

„Палестинскиот отпор е целосно подготвен да го брани својот народ, да го порази непријателот, да ги прекине неговите планови и да ги попречи неговите цели“, додаде Хамас.

Рафах е дом на повеќе од 1,5 милиони раселени Палестинци, кои се засолниле од војната што ја започна Израел по нападот на Хамас минатиот октомври. 7 во кој загинаа речиси 1.200 луѓе.

Оттогаш, израелскиот напад уби повеќе од 34.600 Палестинци, главно жени и деца, освен што предизвика хуманитарна катастрофа.

Речиси седум месеци по израелската војна, огромни делови од Газа лежеа во урнатини, туркајќи 85% од населението на енклавата во внатрешно раселување во услови на осакатувачка блокада на храна, чиста вода и лекови, според ОН.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари рече дека е „веродостојно“ дека Израел врши геноцид во Газа и му нареди на Тел Авив да ги запре таквите акти и да преземе мерки за да се гарантира хуманитарна помош за цивилите таму.

AA
Популарни