Израелската делегација требаше во Вашингтон за да ги слушне американските предлози за проширена хуманитарна помош во Газа, како и алтернативите на планираниот копнен напад во градот Рафах / Photo: AA

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот ја откажа официјалната посета на висока делегација на Вашингтон по усвојувањето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се повикува на итен прекин на огнот во Појасот Газа.

Според израелскиот јавен радиодифузер КАН, Нетанјаху ја откажал посетата на делегацијата, откако САД се воздржале од гласање и не го искористиле правото на вето против резолуцијата.

Во соопштението на канцеларијата на Нетанјаху се вели дека одлуката на САД да дозволи усвојување на резолуцијата е „јасно повлекување од конзистентната позиција на САД во Советот за безбедност од почетокот на војната“.

Израелскиот премиер претходно се закани дека ќе ја откаже посетата на делегацијата доколку Вашингтон не стави вето на резолуцијата на ОН.

Израелската делегација требаше да го посети Вашингтон за да ги слушне американските предлози за проширена хуманитарна помош во Газа, како и алтернативите на планираниот копнен напад на Израел во градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа.

Посетата беше најавена по телефонскиот разговор меѓу Нетанјаху и американскиот претседател Џо Бајден минатата недела.

Советот за безбедност на ОН во понеделникот усвои резолуција со која се бара прекин на огнот во Газа за време на исламскиот свет месец Рамазан, кој веќе започна на 11 март и треба да заврши на 9 април.

Дури 14 земји гласаа за резолуцијата, претставена од 10 избрани членови на Советот, додека САД се воздржаа од гласање.

Резолуцијата повика на „итен прекин на огнот за месец Рамазан, почитуван од сите страни што ќе доведе до траен одржлив прекин на огнот“.

Исто така, побара „итно и безусловно ослободување на сите заложници, како и обезбедување хуманитарен пристап за да се задоволат нивните медицински и други хуманитарни потреби“.

Израел изврши смртоносна воена офанзива на палестинската територија по прекуграничен напад на палестинската група Хамас во кој беа убиени околу 1.200 Израелци.

Повеќе од 32.333 Палестинци оттогаш се убиени, а над 74.694 се повредени во услови на масовно уништување и недостаток на неопходни работи.

Израелската војна, сега во својот 171-ви ден, турна 85 отсто од населението на Газа во внатрешно раселување поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според ОН.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да се гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни