Петмина Палестинци, меѓу кои и жени и деца, се убиени и во напад врз куќа во западниот дел на градот Газа / Photo: AA

Најмалку 20 Палестинци, меѓу кои пет деца, загинаа, а многу други се повредени во израелските воздушни напади врз три домови во градот Рафах, јужниот дел на Појасот Газа, рано во понеделникот, изјавија медицински извори за Анадолу.

Првиот напад бил насочен кон куќа на семејството Ал-Хатиб во населбата Џенина, што резултираше со три жртви, вклучително и едно дете, и неколку повредени.

Вториот воздушен напад бил врз куќа на семејството Ал-Каваџа во бегалскиот камп Шабора, што резултираше со смрт на седум Палестинци, вклучително и едно бебе, а други беа повредени.

Десет Палестинци, меѓу кои три деца, исто така беа убиени, а неколку други беа повредени во третиот воздушен напад чија цел беше куќа на семејството Абу Таха во населбата Салам.

Израел ги засили воздушните напади врз Рафах, каде што вети дека ќе изврши сеопфатен напад и покрај меѓународниот негодување бидејќи може да предизвика масовни жртви. Јужниот град е домаќин на повеќе од милион луѓе раселени од војната во Газа.

Петмина Палестинци, меѓу кои и жени и деца, се убиени во израелски напад врз куќата на семејството Ал-Тертури на улицата Абу Хусајра, во западниот дел на градот Газа, објави ВАФА.

Голема хуманитарна катастрофа го погодува Појасот Газа, со население од околу 2,3 милиони, бидејќи израелската армија продолжи со нападите од 7 октомври 2023 година, гаѓајќи ги цивилните населби, болниците, училиштата и засолништата на раселените Палестинци и спречувајќи го влезот на хуманитарна помош.

Во израелските напади врз Појасот Газа од 7 октомври загинаа 34.454 Палестинци, меѓу кои најмалку 14.685 деца и 9.670 жени, а ранети се 77.575 луѓе.

Илјадници мртви сè уште се под урнатините, а цивилната инфраструктура исто така се уништува со таргетирање болници и образовни институции каде луѓето се засолниле.

AA
Популарни