Нетанјаху: Ќе ја завршиме елиминацијата на баталјоните на Хамас / Photo: AA

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека ниту една сила во светот нема да ја спречи неговата војска да го нападне Рафах во јужниот дел на Појасот Газа.

„Ќе ја завршиме елиминацијата на баталјоните на Хамас, вклучително и во Рафах“. Ниту една сила во светот нема да не спречи. Многу сили се обидуваат да го направат тоа, но тоа нема да помогне бидејќи овој непријател, по она што го направи, нема да го повтори тоа“, им рече Нетанјаху на регрутите кои се регрутирани во армискиот корпус за гранична одбрана

Неколку земји, вклучително и САД, го повикаа Израел да се откаже од плановите за копнен напад во Рафах, каде што повеќе од 1,4 милиони луѓе се засолниле во Рафах од тековната офанзива на Тел Авив на Појасот Газа.

Вчера Нетанјаху рече дека постои дефиниран датум за напад на израелската армија во Рафах.

Израел одби да го запре нападот врз Газа до ослободување на повеќе од 130 израелски заложници кои ги држеше Хамас.

Нова рунда индиректни преговори меѓу Хамас и Израел за постигнување договор за размена на затвореници и прекин на огнот во Газа започна во неделата во Египет.

Израел уби повеќе од 33.300 Палестинци од прекуграничниот упад на 7 октомври на палестинската група Хамас, кој однесе 1.200 животи.

Оттогаш, голем дел од инфраструктурата на Газа е уништена, а 1,9 милиони нејзини жители насилно се раселени, оставајќи ги во опасност од болести и глад.

Израел е обвинет за геноцид пред МСП, кој во јануари донесе привремена одлука со која му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните акти и да преземе мерки за да гарантира дека се обезбедува хуманитарна помош за цивилите во Газа.

TRT Balkan / агенции
Популарни