Предлогот гарантира ослободување на сите израелски заложници, а ослободувањето на палестинските затвореници е предмет на компромис, велат од Хамас / Photo: AA

Новиот предлог за прекин на огнот презентиран во Каиро препорачува планот за прекин на огнот да се спроведе во три фази, вклучително и условно враќање на Палестинците во северниот дел на Газа, изјави во понеделникот палестински извор запознаен со мировните преговори.

Предлогот за прекин на огнот предвидува ослободување на 900 Палестинци од израелските затвори, вклучително и најмалку 100 кои се осудени на долги казни во замена за ослободување на израелските цивили, изјави за Анадолу изворот, кој сакаше да остане анонимен.

Изворот рече дека првата фаза ќе вклучува враќање на раселените Палестинци во северниот дел на Газа, но само во одредени засолништа под меѓународен надзор.

Во втората фаза би се случила размена на заложници во која ќе бидат ослободени сите израелски заробеници во замена за одреден број Палестинци кои подоцна ќе се утврдат.

Додека во третата фаза, истакна палестинскиот извор, телата на убиените Израелци ќе бидат предадени од Газа, додаде палестинскиот извор.

Коментирајќи го предлогот, Махмуд Мардави, претставник на Хамас, изјави за Анадолу дека предлогот го игнорира повикот за јасен прекин на огнот и не зборува за повлекувањето на Израел од Газа.

Во однос на размената на затвореници, тој истакна дека предлогот гарантира ослободување на сите израелски затвореници, додека ослободувањето на палестинските затвореници од страна на Израел е предмет на компромис.

Претходно во понеделникот, по опсежните состаноци, и израелската и делегацијата на Хамас го напуштија Каиро откако беа ангажирани во индиректни разговори преку египетските и катарските посредници.

Тел Авив верува дека 134 Израелци се затворени во Газа, додека Израел држи не помалку од 9.100 Палестинци во своите затвори.

Индиректните разговори меѓу Израел и групата Хамас се одржуваат и во Каиро и во Доха, со цел да се постигне договор што вклучува размена на затвореници според која израелските заробеници ќе бидат ослободени во замена за ослободување на Палестинците од израелските затвори.

Израел спроведува смртоносна воена офанзива на палестинската територија по прекуграничниот напад на Хамас на 7 октомври во кој загинаа речиси 1.200 луѓе.

Над 33.200 Палестинци оттогаш се убиени, а речиси 76.000 други се повредени во услови на масовно уништување и недостаток на неопходни работи.

Израелската војна, сега во својот 181-ви ден, турна 85 отсто од населението на Газа во внатрешно раселување поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според ОН.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), кој во јануари донесе привремена одлука со која му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните акти и да преземе мерки за да се гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни