Тој ја повика израелската влада да дозволи доставување на поголема помош во Газа по копно / Photo: AA

Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на долготраен прекин на огнот во Газа, велејќи дека има итна потреба да се достави повеќе хуманитарна помош за палестинските цивили.

„Она што сега мора да се постигне што е можно поскоро е малку подолг прекин на огнот“, рече Шолц пред пратениците во германскиот Бундестаг, додавајќи дека тоа ќе помогне во испораката на хуманитарна помош и ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас.

Тој посочи дека е оптимист за преговорите за прекин на огнот и истакна дека и Германија се обидува да придонесе за позитивен исход и решавање на проблемот со својот дипломатски ангажман.

„Не сакам да давам лажна надеж овде, но имам впечаток дека во овој момент е пореално отколку што беше долго време“, рече Шолц.

Тој, исто така, ја повика израелската влада да дозволи доставување на поголема помош во Газа по копно.

„За нас е клучно да се направи сè за да се обезбеди доволно хуманитарна помош да стигне до Газа“, рече Шолц, додавајќи:

„Мора да се отворат повеќе гранични премини за да можат повеќе камиони да стигнат до Газа. Нашата цел не е 200, туку повеќе од 500 камиони секој ден, ова е единствениот начин да се гарантира безбедноста на снабдувањето со храна во Газа“.

AA
Популарни