Хуманитарната криза во Газа се влошува, се уште нема договор за прекин на огнот / Фото: AA

Советот за безбедност на ОН ќе гласа за нова нацрт-резолуција за „итен“ прекин на огнот во Газа, откако Русија и Кина ставија вето на претходниот текст предложен од САД.

Советот е поделен околу израелската војна против Газа од нападите на палестинската група Хамас на 7 октомври 2023 година, одобрувајќи само две од осумте резолуции, при што и двете главно се однесуваат на хуманитарна помош за разурнатата опколена енклава.

Постојаниот член на Советот и клучниот поддржувач на Израел, САД недвосмислено го поддржа Израел.

Но, со продлабочувањето на хуманитарната криза во Газа, Соединетите Држави ја ублажија поддршката за Израел поради начинот на водење на војната.

AA
Популарни