Снимката започнува со воен авион кој фрла помош во близина на северната граница на Газа на кое се гледа група млади Палестинци како трчаат до пакетите / Photo: AA

Меѓународна телевизиска куќа објави видео на кое се гледа дека израелската армија намерно пука во Палестинците кои брзаат да соберат хуманитарна помош од воздух во Појасот Газа.

Новата снимка до која дојде Ал Џезира започнува со воен авион кој фрла помош во близина на северната гранична ограда на Газа.

На видеото може да се види група млади Палестинци како трчаат да стигнат до место за собирање на хуманитарната помош.

И покрај никаква очигледна закана, се гледаат млади Палестинци како се приближуваат за да земат помош, но израелската армија одеднаш пука кон нив со прекини.

На видеото се гледа како израелските војници намерно пукаат повеќе пати кон еден од овие млади луѓе. По ранувањето од огнено оружје, момчето се сопнува и паѓа, а потоа станува и повторно се сопнува.

Додека младиот Палестинец се обидува полека да се оддалечи во спротивна насока од израелските војници и возила, куршумите продолжуваат да го погодуваат, па тој повторно паѓа.

На видеото се гледа како Палестинецот се обидува да ја крене главата додека лази по земјениот пат, со надеж дека ќе добие помош, но тој трагично умира како резултат на напади од кучиња кои се приближуваат.

Оваа триминутна снимка го документира она што ОН го означи како „трагедија направена од човек“ во Газа.

Водечките медиумски организации, вклучително и Ал Џезира, неодамна во друго видео ги разоткрија израелските војници како егзекутираат невооружени палестински цивили во Газа.

Од 7 октомври, израелските напади врз Појасот Газа резултираа со смрт на најмалку 33.037 Палестинци, меѓу кои 14.500 деца и 9.560 жени, а 75.668 други беа повредени.

Извештаите покажуваат дека илјадници тела остануваат под урнатините, додека болниците и образовните институции каде што цивилите бараат засолниште се цел на напади, уништувајќи ја цивилната инфраструктура.

AA
Популарни