Двајца цивили се убиени, а уште еден повреден во израелскиот напад врз градот Ајта ал Шааб / Фото: Reuters

Најмалку две лица беа убиени, а уште едно ранети во израелска рација во петокот, чија цел беше куќа во град во јужен Либан.

Двајца цивили се убиени, а уште еден повреден во израелскиот напад врз градот Ајта ал Шааб, јави либанската национална новинска агенција.

Во одделен инцидент, објави агенцијата, израелските сили целеле „куќа во градот Кфаркела во близина на ѕидот за одвојување со окупираните територии“.

Израелски воени авиони, исто така, извршија рација на куќа во градот Таир Харфа, се додава.

Од 8 октомври минатата година, израелско-либанската граница доживува наизменична тензија и спорадична размена на оган меѓу израелската армија од една страна и Хезболах и палестинските фракции од друга страна. Ова резултираше со жртви и повреди на двете страни и меѓу либанските цивили

AA
Популарни