Фидан е во официјална посета на Катар / Photo: AA

Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан се сретна со лидерот на Хамас Исмаил Ханије за време на неговата посета на Катар.

Според извор од Министерството за надворешни работи на Туркије, Фидан се сретнал со делегација предводена од шефот на политичкото биро на Хамас, Ханије.

На средбата се разговарало за хуманитарната помош за Газа, прекин на огнот и ослободување на затворениците.

Израел, обвинет за геноцид, започна офанзива на Појасот Газа по прекуграничниот напад на Хамас на 7 октомври, во кој загинаа околу 1.200 луѓе.

Бројот на загинати во нападите на израелската армија врз Појасот Газа од 7 октомври 2023 година се искачи на 33.899.

Израелската војна турна 85 отсто од населението на Појасот Газа во внатрешно раселување со акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според податоците на Обединетите нации.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни