Хамас: Убиството на синовите на Ханије има за цел да ги наруши преговорите / Photo: AFP

Убиството на децата на шефот на бирото на Хамас Исмаил Ханије и неговите внуци од страна на Израел не е ништо повеќе од убиство од одмазда, чија цел е да ги наруши преговорите, изјави претставник на Хамас.

Во брифингот за ТРТ Ворлд, официјалниот претставник дополнително додаде дека убиството е дополнителен доказ дека израелската војска е банкротирана и фрустрирана, бидејќи не можела да постигне значаен напредок на теренот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор му изразил сочувство на шефот на Хамас Исмаил Ханије за смртта на неговите тројца сина во Газа, соопшти неговиот кабинет.

Ердоган му рекол на Ханије дека „Израел дефинитивно ќе одговара пред законот за злосторствата против човештвото што ги извршил“, се вели во соопштението на претседателството на социјалните мрежи.

Израелската војска потврди дека нејзините сили извршиле воздушен напад во Газа во кој загинаа тројца синови на лидерот на Хамас Исмаил Ханије.

Во соопштението на војската се вели дека „тројцата оперативци“ цел на нападот биле Амир, Мохамед и Хазем Ханије, додавајќи дека тие биле членови на военото крило на Хамас.

Палестинската група на отпор претходно соопшти дека некои од внуците на Ханије биле убиени во нападот врз автомобил.

TRT World
Популарни