Палестинскиот функционер ги процени загубите од нападите на доселениците врз камионите со помош на пат од Западниот Брег до Газа во понеделникот на околу 1 милион долари

Илегалните израелски доселеници во средата блокираа 26 камиони со помош на патот од окупираниот Западен Брег до опколениот Појас Газа, според палестински официјален претставник.

„Околу 26 камиони натоварени со резерви на храна се блокирани на контролниот пункт Таркумија јужно од градот Хеброн на Западниот Брег“, изјави за Анадолу, Адел Амре, официјален претставник за комерцијален транспортен сектор.

Тој рече дека камионите со помош биле нападнати и вандализирани од илегални израелски доселеници.

Палестинскиот функционер ги процени загубите од нападите на доселениците врз камионите со помош на пат од Западниот Брег до Газа во понеделникот на околу 1 милион долари.

Израел започна брутална офанзива во Појасот Газа по прекуграничниот напад на палестинската група на отпорот Хамас на 7. октомври 2023 година, во која загинаа околу 1.200 луѓе.

Повеќе од 35.100 Палестинци, повеќето жени и деца, оттогаш се убиени, а над 79.000 други се повредени, според палестинските здравствени власти.

Повеќе од седум месеци по израелската војна, огромни делови од Газа се во урнатини среде осакатувачка блокада на храна, чиста вода и лекови.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата (МСП).

Во привремената пресуда во јануари се вели дека е „веродостојно“ дека Тел Авив врши геноцид во Газа, наредувајќи му да ги запре таквите акти и да преземе мерки за да се гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни