Најголем број граѓани се собраа на протестот во западниот дел на Ерусалим и ги извикуваа паролите „Владата е виновна“, „Сакаме сега размена на затвореници“ и „Избори сега“ / Photo: AA

Повеќе од 100 илјади луѓе учествуваа на масовните протести во Израел против владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Исто така, демонстрантите во западниот дел на Ерусалим (Ал-Кудс) го блокираа сообраќајот на автопатот, запалија оган и се судрија со полицијата.

Граѓаните на протестите побараа од владата да се договори со Хамас за враќање на израелските заложници од Појасот Газа.

Најголем број граѓани се собраа на протестот во западниот дел на Ерусалим, каде што се наоѓа израелскиот парламент. Семејствата на израелските заложници во Појасот Газа и повеќе од 100.000 луѓе кои бараат оставка од владата на Нетанјаху се собраа на улиците и плоштадите околу израелскиот парламент.

Насобраните ги извикуваа паролите „Владата е виновна“, „Сакаме сега размена на затвореници“ и „Избори сега“ и побараа оставка од Владата.

Некои граѓани пеш се упатија до автопатот Бегин, главната сообраќајница на блискиот град, каде што го блокираа сообраќајот и запалија оган на автопатот.

Против демонстрантите интервенираше израелската полиција со водeни топови.

Илјадници луѓе присуствуваа на протестите на десетици локации, вклучувајќи ги Тел Авив, Кајсарија, каде што се наоѓа личната резиденција на Нетанјаху и северниот град Кфар Саба.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно во неделата изјави дека барањата за предвремени избори поставени за време на неодамнешните протести кои се интензивираа низ целата земја ќе го парализираат Израел.

Против демонстрантите интервенираше израелската полиција AA

Илјадници луѓе протестираа низ Израел во саботата против актуелната влада предводена од премиерот Нетанјаху, барајќи договор за размена на затвореници со палестинската група Хамас.

Голем дел од Појасот Газа е уништен откако Израел, обвинет за геноцид, ја започна војната во октомври минатата година по прекуграничен напад на Хамас. Неколку месеци израелските сили непромислено уништуваа згради и цели населби, уништувајќи 60 отсто од инфраструктурата на палестинската енклава. Во израелските напади загинаа повеќе од 32.700 Палестинци.

Меѓународниот суд на правдата (МСП) укажа на дополнителни привремени мерки, вклучително и „непречено обезбедување“ помош за Појасот Газа, во тековната постапка за геноцид против Израел на барање на Јужноафриканската Република.

AA
Популарни